Nullkulu

Nullkulu

kuidas prussakad tekivad?

Kuidas prussakad tekivad

Prussakate välimus ja nende olemasolu on paljudele inimestele vastik. Nad võivad olla tõsiselt häirivad ning isegi tervisele ohtlikud. Et mõista, kuidas nad tekivad, on vaja teada nende bioloogiat ja elutsüklit.

Kas teadsid, et prussakate vanim teadaolev liik on pärit üle 300 miljoni aasta tagusest ajast? Nn hiidprussaka fossiilid on leitud amfiibsetest kivistikest, mis on pärit permi ajast. Tänapäeval on olemas aga ainult umbes 5000 erinevat liiki. Ehkki enamus prussakaliike ei ela inimestega koos, on mõned neist kohastunud elama inimpesades.

Prussakad on öised olendid ning eelistavad end peita pimedas. Nad võivad olla enamasti leitud niisketes ja pimedates kohtades, kus on lihtne ligipääs veele ja toidule. Moodsa tehnoloogia abil loodud kogujatega on tõestatud, et prussakad liiguvad kuni 50 korda minutis ning suudavad juhtida kuni 10 korda oma kehakaalust.

Prussakate olemasolu on väga häiriv, kuid veelgi halvemaks võivad asjad minna siis, kui nad levitavad haigusi, nagu salmonelloosi, düsenteeriat, koolera, kopsupõletikku ja teisi ohtlikke haigusi. Seetõttu on prussakate hävitamine ja nende tuleviku ennetamine oluline elupaikade säilitamiseks.

Prussakate elutsükkel

Prussakate elutsükkel on jagatud kolmeks järjestikuseks faasiks: munadest, poegadest ja täiskasvanutest. See tsükkel algab emase prussaka munemisega. Ühes munapakendis on ligikaudu 40 muna. Kui muna on munetud, siis kestab sellest koorumiseni umbes kaks kuni kolm nädalat.

Kui pojad on koorunud munast, siis läbivad nad viis arenguetappi enne, kui nad on täiskasvanud prussakad. Selleks läbivad nad erinevaid muutuseid oma suuruses, värvis ja kehaehituslikus struktuuris. Nende arenguetappide pikkus võib varieeruda, kuid enamasti kestavad need nädal kuni kaks nädalat.

Vanemaks saades, muutuvad nad tumedamaks ning nende kehaehitus muutub. Nad muutuvad kõvemaks, pika ja lameda kehaehitusega, millel on kõva kattekiht. Need on selles staadiumis juba võimelised paarituma ja omakorda mune tootma.

Prussakate toitumine

Prussakad on vajalikud kiskjad. Nad söövad kõike, mida nad suudavad hammustada ja neelata. Need võivad olla nii toidujäätmed, leibkonna toit, kui ka mädanenud toit. Need võivad elada isegi üle kahe kuu ilma toiduta. Kuid olemasolu korral väldivad nad kuiva ja toiduvaest keskkonda. Nad peavad liikuma ja püüdma toitu, mis on saadaval öösel.

Kuidas prussakad sisenevad majapidamisse?

Prussakad sisenevad majapidamisse mis tahes pragude või avade kaudu, mis võivad nende juhtmestiku, akende või muude sisenemiskohtade kaudu siseneda. Seda saab vältida lukustus- ja tihendusprotsesside rakendamisega või lõhedele, pragunemisele ühtlane pind, tihendid, samuti akna- ja ustetiivad.

Prussakate vastaste meetodite kasutamine

Prussakate leviku vältimine on suhteliselt lihtne. Tooteliin annab erinevaid kemikaale, pihusteid ja tõrjepulkneid, mida saab kasutada hoidla, köögi või korteri söödakujul. Tõrjet peab regulaarselt läbi viima, et saavutada kõige parem tulemus.

Kemikaalide kasutamise alternatiiviks on looduslikud viisid, sealhulgas õlipartnerlus ja teepuuekstrakti kasutamine. Need on õrnad ja keskkonnasõbralikud, kuid tõhusad viisid prussakate tõrjeks.

Järeldus

Prussakad on ohtlikud ülemaailmsed kiskjad, kes võivad põhjustada tõsiseid haigusi ja nakkusi. Nende lemmikviis majapidamisse sissepääsuks on igasuguse pragude ja avade kaudu. Nende vastu võitlemiseks tuleb kasutada erinevaid meetodeid, näiteks kemikaale, looduslikke tooteid ja tihendeid. Tähelepaneliku jälgimisega ja õige tõrje meetodi rakendamisega oleks võimalik prussakate toitumisest ja pesitsemiskohast kui tänavatesse saata.