Nullkulu

Nullkulu

kui kiiresti tekivad lamatised?

Kui kiiresti tekivad lamatised

Lamatised on üsna tavaline probleem eakate ja immuunpuudulikkusega patsientide hulgas, mis võib esineda ka noortel. Lamatised võivad tekkida keha erinevatel piirkondadel, kuid kõige sagedamini esinevad need kehal, mis puutuvad otseselt kokku voodipesuga. Lamatised võivad olla äärmiselt ebameeldivad ja valusad ning seetõttu on oluline neid vältida. Kuid kui kiiresti lamatised tegelikult tekivad? Selles artiklis käsitleme, mis on lamatised, nende põhjused ja ravi ning kuidas neid vältida.

Mis on lamatised?

Lamatised on nahainfektsioonid, mis tekivad pikka aega liikumatul inimesel, kes asub samas asendis või teatud surve all olevates kehaosades. Surve viib vereringe halvenemiseni, mis omakorda vähendab toitainete ja hapniku voolu kudedesse. Kui kuded jäävad ilma toitainete ja hapnikuta, surevad nad lõpuks, luues haavandeid. Haavandid võivad ulatuda sügavale kehakudedesse, mis võib põhjustada tõsiseid infektsioone.

Lamatised võivad tekkida ükskõik millises kehaosas, kuid kõige tavalisemad piirkonnad on õlgadel, puusadel, säärtel ja kandadel. Lamatised on üsna tavalised mõõduka kuni raske immuunpuudulikkusega patsientidel, kuid võivad ilmneda ka noortel ja tervetel inimestel, eriti kui nad peavad pikka aega jääma samas asendis.

Lamatised tekkimise põhjused

Lamatised tekkivad siis, kui kehaosa on pikka aega survet avaldanud. Kõige tavalisemad põhjused on järgmised:

– Pikka aega samas asendis viibimine, näiteks pikkade operatsioonide ajal, lennureisidel ja voodis vedelemisel;
– Halva verevarustuse tõttu ei saa koe piisavalt hapnikku ja toitaineid;
– Nahk on niiske või märg, mis võib häirida naha tervist ja tekitada haavandeid;
– Nahk on väga kuiv ja kahjustunud, aidates kaasa põletike või haavandite tekkimisele;
– Inimestel, kes on ülekaalulised või kes ei saa liikuda, on suurem risk lamatiste tekkeks.

Kui kiiresti tekivad lamatised?

Lamatised tekivad tavaliselt mõne tunni kuni mõne päeva jooksul, sõltuvalt kehaosast ja surve tugevusest. Kui nahk on juba kahjustunud, võib tekkida lamatis kiiremini kui terve nahaga kehaosal. Kuid mõnel juhul võib see võtta nädalaid või isegi kuid, eriti kui inimene ei liiguta ennast üldse või piisavalt.

Lamatised ravi

Lamatised on üsna tõsine probleem, mis võib põhjustada tõsiseid nakkusi. Seetõttu on oluline lamatisi ravida nii kiiresti kui võimalik. Selleks on mitmeid lähenemisviise, näiteks järgmised:

– Lamatiste tekke ärahoidmine;
– Lamatiste raviviiside kasutamine;
– Füsioteraapia.

Lamatiste tekke ärahoidmine

Lamatised on võimalik ära hoida, kui inimene saab liikuma või kui ta muudab oma kehaasendit vähemalt iga poolteise kuni kahe tunni tagant. Samuti on oluline hoida naha kuivana ja niiskust vähendada, see tähendab, et nahk peaks olema alati puhas ja kuiv. Vajadusel tuleks kasutada spetsiaalseid lamatiste ennetamise vahendeid.

Lamatiste raviviiside kasutamine

Lamatisi on võimalik ravida, kui need tekivad. Lamatisi ravitakse tavaliselt rõhualandavate materjalidega, mis vähendavad naha tõmbamist ja hõõrdumist. Kui haavandid on tekkinud, tuleb neid ravida nakkuste vältimiseks ja paranemise kiirendamiseks. Patsientidel, kes on oma liikumisvõimest ilma jäänud, tuleks alati valida aktiivsemad ravi- ja hooldusvõimalused.

Füsioteraapia

Füsioteraapia võib aidata lamatiste ravis ja ennetamisel, näiteks harjutuste kaudu, mis suurendavad lihaste aktiivsust ja liikuvust. Kui patsient suudab ennast liigutada, soovitatakse tal teha liikumisegemeid, mis leevendavad pingeid ning vähendavad haavade tekkimise tõenäosust.

Järeldus

Lamatised on tõsine probleem, mida saab vältida liikumise, toitumise ja tervislike eluviiside abil. Lamatised tekivad tavaliselt mõne tunni jooksul kuni mõne päeva jooksul, kuid mõnel juhul võib see võtta nädalaid või isegi kuid. Lamatisi on võimalik ravida rõhualandavate materjalidega, füsioteraapia abil ja nakkuste vältimiseks. Lamatisi on alati lihtsam vältida kui neid ravida, seega on tähtis, et inimesed hoolitsesid oma tervise eest ennetavaid meetmeid kasutades, et vältida nende tekkimist.