Kuidas levib HIV
HIV (inimese immuunpuudulikkuse viirus) on krooniline haigus, mida võib edastada nakatunud inimeselt teisele inimesele. HIV nakkus on laialt levinud kogu maailmas ja on muutunud epideemiaks. Paljud inimesed ei tea, kuidas HIV levib, ja seetõttu võivad nad olla väga haavatavad selle ohtliku haiguse suhtes. Selles artiklis räägime üksikasjalikult HIV levimisest ja selle ennetamisest.
Mis on HIV?
Enne HIV-i levimisest rääkimist peame teadma, mis see haigus üldse on. HIV on viirus, mis ründab immuunsüsteemi ja nõrgendab seda. Nakatunud inimesed kaotavad võime võidelda teiste haiguste vastu, nagu bakteriaalsed ja seeninfektsioonid. HIV-i põhjustatud immuunsuse vähenemine võib põhjustada väga tõsiseid haigusi, mida nimetatakse oportunistlikeks infektsioonideks. HIV võib isegi põhjustada surma, kui seda ei ravita.
Kuidas HIV levib?
HIV levib nakatunud inimeselt tervele inimesele järgmistel viisidel:
Sugulisel teel: Kui inimene teeb seksi nakatunud partneriga, võib HIV kanduda nakatumata partnerisse. HIV levib sugulisel teel vaginaalse ja anaalse seksi ajal. Samuti võib HIV levimise oht suureneda, kui partneril on genitaalherpes, süüfilis või suguelundite tüükad.
Süstivate narkomaanide kaudu: HIV võib levida nõelte ja süstalde kaudu, mis on nakatunud süstivate narkomaanide poolt kasutatud. Kui nakatunud inimese verd satub teise inimese vereringesse, võib HIV edasi kanduda.
Transfusiooni kaudu: HIV võib levida ka doonorvere kaudu, mis on kogutud nakatunud doonoritelt. Kuigi transfusiooniga levik oli HIV-i levikul USA-s väga oluline tegur, on see tänapäeval väga haruldane, sest kõik doonorid testitakse HIV-i avastamiseks.
Rasedast emalt lapsele: HIV-i kandev ema võib seda viirust edasi anda oma lapsele sünnituse ja rinnaga toitmise ajal. Kui beebi sünnib, võib see olla nakatunud ja HIV-i kandev rinnapiim võib nakatumist veelgi suurendada.
Kaitsemeetmed HIV leviku ennetamisel
HIV on tõsine haigus, kuid on olemas erinevad meetmed selle leviku takistamiseks. Siin on mõned neist:
Kondoomi kasutamine: Kondoomi kasutamine on suurepärane võimalus vältida HIV-i nakatumist sugulisel teel. Kõigi seksuaalsete partneritega kondoomi kasutamine on väga oluline, eriti kui te ei tea nende HIV-i nakatumisest.
Ärge jagage süstlaid: Süstivate narkomaanide jaoks on suurim oht HIV-i nakatumiseks seotud nakatumise nõelte ja süstalde kasutamisega. Kui teil on vaja manustamisseadet kasutada, peate uue kasutama ja seda mitte kunagi kellegagi jagama.
HIV-testid: HIV-testimine on suurepärane viis oma HIV-nakkuse ja nakkuse avastamiseks enneaegselt. Kui olete nakatunud, võib ravi alustamine HIV/AIDS-i sümptomite ilmnemisel aidata teil tervena püsida veel aastaid.
Vaktsiinid: Parim võimalus HIVi vastu võitlemiseks on vaktsiinide kasutamine. See väldib uute HIV-positiivsete juhtumite esinemist. Praegu on HIV-vaktsiin veel väljatöötamisel.
Kokkuvõte
HIV nakkus on tõsine haigus, millele peaksite tähelepanu pöörama. Seega on oluline teada, kuidas HIV levib ja kuidas seda ennetada. Kondoomi kasutamine, süstalde jagamise vältimine, HIV-testimine ja vaktsiinide kasutamine on nii ennetamiseks kui ka ravimiseks olulised tegurid. HIVi nakatumine pole enam vältimatu, kuid peate võtma vajalikke meetmeid oma tervise kaitsmiseks.