Nullkulu

Nullkulu

kuidas hiv levib?

Kuidas HIV levib?

HIV on ohtlik viirus, mis ründab immuunsüsteemi rakke ja nõrgestab organismi võimet võidelda tavaliste infektsioonide vastu. HIV viirus levib peamiselt veres, seemnevedelikus, tupevedelikus ja rinnapiimas. See artikkel selgitab, kuidas HIV viirus levib.

HIV levik seksuaalse kontakti kaudu

HIV viirus võib levida seksuaalse kontakti kaudu. HIV-ga nakatunud inimese seemnevedelikus, tupevedelikus või pärakusekreedis on suures koguses viirust. Seksimine sellise inimesega võib teisi nakatada. HIV-i kandjad, kes on avatud seksuaalelule, nagu prostitutsioon või juhuslikud seksuaalvahekorrad, on suuremas riskis. Sest kui nad ei kasuta kaitsevahendeid, võib HIV nakatuda.

HIV levik vere kaudu

HIV-i võib nakatuda ka vere kaudu, näiteks vereülekannete, nakatunud haava desinfitseerimata tööriistade kasutamise, narkootikumide süstimise ajal ja läbi jagatud hügieenitarvete, nagu hambaharjad, käärid ja masinad. Kõik need asjad võivad sisaldada HIV-positiivset verd, mis kantakse edasi nende vere sisse.

HIV levik rinnapiima kaudu

Rinnapiim, mis sisaldab HIV viirust, võib emalt imiku nakatada. Rasedad naised, kellel on HIV, võivad vältida nakatumist imikutel, kui sünnitusel antakse spetsiaalset ravimit ja beebi toidetakse ainult pudelist valmistatud asendajaga. Kui HIV-positiivne naine toidab oma last rinnapiimaga, peaks ta saama professionaalset nõustamist, et vähendada lapse nakatumise riski.

Kuidas vähendada HIV levikut

Kaitsevahendite kasutamine on tõhus viis nakkuse leviku vältimiseks. Kasutamine kondoomid, neelatava värvi ja peenise geeli maitsega, võib kaitsta nakatumise eest. Lisaks sellele saavad HIV-positiivsed inimesed ravimit võtta, et vältida nakkuse edasisi levikut.

Kokkuvõte

HIV viiruse levitamise viisid on mitmed. Peamised teised on nakatumised seksuaalse kontakti ja vere kaudu. Inimestel, kellel on HIV, on soovitatav kasutada kaitsevahendeid ja vältida teistele nende viiruse levikut. Uurimise, teabe ja teadlikkuse edendamise kaudu võime loota, et üha rohkem inimesi soovib AIDS-i ennetada ja selle ohvrite arvu vähendada.