Nullkulu

Nullkulu

mis on hiv?

Mis on HIV: Elumuutev diagnoos

HIV, lühend tähendab inimese immuunpuudulikkuse viirust, on krooniline haigus, mis võib kujutada ohtu tervisele ja elule. Viirus ründab kehas immuunsüsteemi ehk immuunrakke, mis vastutavad haiguste ja infektsioonide vastu võitlemise eest. HIV on teadaolevalt üks halvemaid viiruseid ja kui see tuvastatakse väga hilja, võib see põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. HIV-i varajane diagnoosimine ja ravi võib aidata inimestel jalule tõusta, elada normaalset elu ja suurendada nende eluea ootusi.

HIV-i põhjused ja edasikandumine

HIV-i põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus (HIV). See viirus leiab tee inimese immuunsüsteemi rakkudesse, justkui olles peidetud. Kui need rakud nakatuvad, muutuvad nad HIV-iga nakatunu immuunsüsteemi osaks ja infektsioon levib kiiresti kogu kehas.

Infektsioon võib edasi kanduda järgmiselt:

Seksuaalne kontakt: HIV-i kõige levinum edasikandumine toimub seksuaalse kontakti kaudu. See hõlmab nii anaal- kui ka vaginaalseksi, samuti suuseksi. Kontaktis, milles üks inimene nakatub, edastub haigus teise isiku immuunsüsteemi, sest HIV-indikaatorid levivad seksuaalvahekorra ajal.

Vere edasikandumine: HIV-i edastatakse sageli narkootikumide süstimise kaudu kasutatud nõelu ja süstlaid. Samuti võib see edasi kanduda meditsiiniliste protseduuride ajal, kui kasutatakse nakatunud isiku tööriistu.

Rasedus, sünnitus ja imetamine: Raseduse ajal võivad HIV-nakatunud emad nakatada oma sündimata last. Sünnituse ajal võib nakatunud emalt laps saada HIV-i nii emapiimast kui ka verevoolu kaudu.

HIV-i sümptomid

HIV-i sümptomid on erinevad sõltuvalt selle arengufaasist ja võivad olla kerged, peaaegu tundmatud ja märkamatud kuni väga tõsiste haigusnähtudeni välja. HIV-i sümptomid võivad hõlmata:

Kerge palavik

Lööve

Väsimus

Sügelus

Karvakadu

Valu neelamisel

Kõhulahtisus

Enamik HIV-positiivseid inimesi võib kogeda perioodilisi sümptomeid, mis sarnanevad gripi sümptomitega.

HIV-diagnoos

Varajases staadiumis ei pruugi HIV-nakatunud inimesed kogeda mingeid sümptomeid. Kuid HIV-testimine on võimalik igal ajal ja saadaval enamikus kliinikutes. See on sageli tasuta ja konfidentsiaalne.

HIV-teste on kolme tüüpi:

Antikeha test: see tuvastab keha moodustatud antikehi, mis tekivad viirusevastase võitluse ajal. See on kõige levinum test nii ELISA kui ka Western Blot.

Viiruse RNA test: see otsib viiruse tüüp RNA-d. See test on kallim ja seda on raskem saada, sest see tehakse laboritingimustes.

Kiirtestid: see test kasutab HIV-i uriini ja sülje tuvastamist.

HIV-i ravi

HIV ei ole ravitav, kuid see on elukvaliteedi suhtes hoolikalt jälgitav. Seda saab ravida retroviirusevastaste ravimitega, mis takistavad viiruse arengut ja paljunemist. Retseptiravimid aitavad nahal moodustada antikehi, et toime tulla kõikide viiruste tüvedega.

Lõppsõna

HIV on tõsine haigus, mis võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme ja lubamatuid surmasid, kui selle tõsist diagnoosi ei selgitata välja õigeaegselt. Kuigi sellel pole ravi, on sellest lähtuvalt oluline jälgida tervist, et tagada selle edukas juhtimine. Nagu kõigi muude haiguste puhul, on HIV-testimine ainus viis kindlaks teha, kas teil on see nakatumine. Varajane diagnoosimine ja ravi võivad aidata inimestel elada pikka ja täisväärtuslikku elu.