Nullkulu

Nullkulu

kuidas levib papilloomiviirus?

Kuidas levib papilloomiviirus: kompleksne haigus, mis mõjutab paljusid inimesi

Papilloomiviirus (HPV) on viirus, mis võib põhjustada kasvajaid nahal ja limaskestadel. HPV-d saab edastada seksuaalse kontakti, nahakontakti või emalt lapsele sünnituse ajal, kuid sümptomeid ei pruugi esineda aastaid. See tähendab, et paljud inimesed ei pruugi olla teadlikud oma nakatumisest. Selles artiklis uurime lähemalt, kuidas papilloomiviirus levib, millised on selle sümptomid ja mida saab teha HPV ennetamiseks ja raviks.

Kuidas levib papilloomiviirus?

HPV võib levida mitmel viisil, kuid kõige tavalisem on seksuaalne kontakt. HPV edastub otsekontakti kaudu enamasti nahast nahka, kuid võib edasi kanduda ka suguelundite limaskestade kaudu. See tähendab, et HPV levib seksuaalvahekorra ajal tupe, anaal- või suuseksi käigus. Kuid ka tavaline nahakontakt võib viirust edastada, eriti kui nahk on kahjustatud.

Lisaks seksuaalsele kontaktile võib HPV levida ka emalt lapsele sünnituse ajal. Enamikul juhtudel ei põhjusta see probleeme, kuid mõnikord võib lapsel tekkida tüükad suus, kurgus või genitaalidel. Sel juhul on oluline viivitamatult pöörduda arsti poole.

HPV-nakkuse sümptomid

HPV-nakkuse sümptomid ei pruugi ilmneda kohe pärast nakatumist. Mõnel juhul võib sümptomeid tekkida aastaid hiljem. Kõige sagedamini esinevad sümptomid nahal ja limaskestadel ning need võivad erineda sõltuvalt viiruse tüvest.

Tüükad on kõige levinumad sümptomid, mis ilmnevad HPV-nakkuse korral. Need võivad tekkida keha erinevatel osadel, sealhulgas suguelunditel, kätel ja jalgadel. Tüükad on tavaliselt kahvaturoosad või pruunid, kuid võivad olla ka lihavärvi ja kergesti ära tuntavad.

HPV-nakkus võib põhjustada ka suguelundite tüükaid või genitaaltüükaid. Need ilmuvad suguelunditel ja võivad sügeleda ning põhjustada ebamugavust. Suguelundite tüükad on nii levinud, et neid peetakse peaaegu HPV-nakkuse tunnuseks.

HPV-nakkuse ennetamine ja ravi

HPV-nakkust ei saa täielikult ravida, kuid ravi on võimalik sümptomite leevendamiseks ja tüsistuste vältimiseks. Kui teil on tüükad, saate neid eemaldada valitud ravi meetodi abil, näiteks laseri- või krüoteraapiaga. Kui teil on suguelundite tüükad, võib arst määrata salve või kreeme, et need eemaldada.

Kuid kõige tõhusam viis HPV-nakkuse vastu võitlemiseks on ennetamine. Kondoomide kasutamine võib vähendada nakatumise riski, kuid need ei taga 100% kaitset. Seetõttu soovitavad arstid regulaarselt HPV-vaktsiini kasutamist, eriti noortel ja aktiivseks saavatel inimestel.

Lisaks vaktsiinidele on oluline hoida oma immuunsussüsteem tervena, et aidata kehal viirusega võidelda. See hõlmab tervisliku toitumise ja regulaarse treeningu harrastamist, suitsetamisest loobumist ja alkoholi tarbimise piiramist.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks on papilloomiviirus kompleksne haigus, mis mõjutab paljusid inimesi. HPV võib levida seksuaalse kontakti, nahakontakti või emalt lapsele sünnituse ajal. Sümptomid võivad tekkida kohe pärast nakatumist või aastaid hiljem ning need võivad oluliselt erineda sõltuvalt viiruse tüvest. Ravi sümptomite leevendamiseks on võimalik, kuid parim viis HPV-nakkuse vastu võitlemiseks on ennetamine. HPV-vaktsiini kasutamine ning tervisliku eluviisi järgimine aitavad vähendada nakatumise riski ja säilitada immuunsüsteemi tervist.