Nullkulu

Nullkulu

kuidas levib streptokokk?

Kuidas levib streptokokk

Streptokokk on bakter, mis võib levida mitmel erineval viisil. See võib levida otseselt inimeselt inimesele või arendada end väliskeskkonnas, nagu vesi või pinnas. Selles artiklis uurime, kuidas ja kus streptokokk levib, ning kuidas seda tõhusalt ära hoida.

Mis on streptokokk?

Streptokokk on mitut tüüpi bakterite rühm, mis võivad põhjustada inimestel mitmesuguseid infektsioone. Need bakterid levivad sageli kiiresti ja on väga nakkavad. Streptokokid võivad olla põhjustatud nii Streptococcus A kui ka Streptococcus B tüüpidest.

Streptokokkide tüübid

On mitmeid Streptococcus tüüpe, mis võivad põhjustada erinevaid haigusi. Mõned tüübid on tavalisemad kui teised. Siin on mõned streptokokkide tüübid ja nende põhjustatud haigused:

Streptococcus pyogenes – põhjustab haigusi nagu farüngiit, streptokokkide A kurguvalu ja naha infektsioonid.

Streptococcus pneumoniae – võib põhjustada haigusi nagu kopsupõletik ja meningiit.

Streptococcus agalactiae – võib põhjustada haigusi nagu meningiit ja vereinfektsioonid.

Streptococcus mutans – aitab kaasa hamba lagunemisele ja kariootilistele haigustele.

Streptokoki infektsiooni sümptomid

Streptokokkide infektsioonid võivad põhjustada erinevaid sümptomeid, mis sõltuvad sellest, millises kehaosas infektsioon asub. Siin on mõned levinumad streptokoki infektsiooni sümptomid:

– Kurguvalu
– Palavik
– Naha punetus, turse ja valu
– Üldine halb enesetunne
– Peavalu
– Iiveldus või oksendamine
– Valu kõhu piirkonnas või seedetrakti häired
– Hingamisraskused
– Hambapõletik

Kuidas streptokokk levib?

Streptokokid võivad levida otsese kontakti kaudu, näiteks köhimise või aevastamise teel. Need on väga nakkavad ja võivad levida ka kaudselt, näiteks nakatunud inimese poolt puudutatud eseme kaudu. Tavalised ülekandeteed hõlmavad:

– Õhus olevate streptokokkide sissehingamine köhimisel või aevastamisel nakatunud inimeste poolt.
– Väliskeskkonnas arenevad streptokokid, nagu vesi või pinnas, mis sisaldab nakatunud materjali.
– Nakatunud inimese poolt puudutatud pindade nakatumine, nagu jagatud kokad, voodipesu, rätikud või tualetipoti käepidemed.

Kuidas vältida streptokokkide infektsiooni?

Streptokokkide infektsiooni vältimiseks on olemas mitmeid meetodeid. Kõige tõhusamad neist hõlmavad:

Korrapärase kätepesu saamine: Kätepesu on streptokokkide infektsiooni vältimisel tõhusam viis, mida saate teha. Pese käed kindlasti vähemalt 15-20 sekundit, kasutades sooja vett ja seepi. See aitab eemaldada streptokokki kleepuvuse kätele siis, kui puudutate nakatunud pindu.

Hoidke kodu puhtana: Regulaarne puhastamine ja desinfitseerimine on väga oluline. See aitab vähendada nakatumisvõimalusi ja tagab puhta keskkonna. Desinfitseerige igapäevaseid esemeid nagu telefoniavad, kemikaalidega külmkapp, käepide ja tualettruumi kangi ning kööginõud.

Hoolitse oma hügieeni eest: Mängi oma osa isikliku hügieeni ja puhtuse säilitamisel. Peske pesu regulaarselt, peske käsi pärast tualeti kasutamist ja alati pärast aevastamist või köhimist. Vältige nakatunud inimestega otseselt kokkupuutumist.

Vaktsineerimine: On saadaval streptokokkide vastased vaktsiinid, mis võivad aidata mitmesuguste infektsioonide vastu võidelda. Rääkige oma arstiga, et teha kindlaks, kas olete vaktsineerimise sobiv kandidaat.

Streptokokkide infektsioonid on tõsised ja võivad põhjustada tõsiseid tüsistusi. Kui teil on selle toimumise tunnuseid ja sümptomeid, peate kohe pöörduma arsti poole. Peate rakendama kõiki eespool mainitud ennetavaid meetmeid, et vältida nakkuse edasist levikut.