Nullkulu

Nullkulu

kuidas külvata seemneid?

Kuidas külvata seemneid

Kõikidel aednikel on hea meel näha, kuidas nende aiad kasvavad ja õitsevad. Aga nagu iga hea aednik teab, ei ole ilusad lilled ja taimed ainus asi, mis sinu aial kasvamas peaksid olema. Kui sa soovid saada head saaki, siis pead sa teadma, kuidas külvata seemneid. Siin on mõned nõuanded ja näpunäited, mis aitavad sul seemneid õigesti külvata ja hoolitseda nende eest, et saada parim tulemus.

Kuluta aega pinnase ettevalmistamiseks

Enne kui sa hakkad seemneid külvama, veendu, et maa oleks korralikult ettevalmistatud. See tähendab, et sa pead teadma, millist mullatüüpi sa kasvatad, kas see on happeline või aluseline ja millisel tasemel on selle viljakus. Ideaalne mulla pH on 6,5, kuid see võib erineda sõltuvalt sellest, mida sa kasvatad. Kui sa ei tea, millist mullatüüpi sa kasutad, saad selle testida erinevatel meetoditel, näiteks pH paberiga või laboris. Lisaks sellele on oluline kombineerida muld ettevalmistamisel ka kompostiga, et rikastada mulda vajaminevate toitainetega.

Külvaaeg on oluline

Hea saagi saamine nõuab ka täpset ajastust, millal seemned maha panna. Kuigi see sõltub tavaliselt teie piirkonna kliimast, on hea reegel see, et seemneid tuleb külvata siis, kui maa on piisavalt soe ja niiske. Kui maa on endiselt üsna külm, ei idane seemned nii kiiresti ja võib juhtuda, et need mädanevad. Seega on kõige parem oodata kuni kevadel, mil maa on piisavalt soe külvamiseks. On aga oluline arvestada ka sellega, et erinevad taimed ja seemned vajavad ka erinevat külviaega. Kui sa ei ole kindel, millal seemneid külvata, siis võid selle kohta alati küsida aianduskeskuses või internetist.

Ära paku liiga palju vett

Paljud inimesed eksivad, kui nad kasta seemneid liiga palju. Kõige parem viis on anda veidi vett korraga ja siis jälgida, kuidas seemned sellele reageerivad. Kui maa on liiga märg, võivad seemned hallitama minna ja hukkuda. Kuna liiga niiske maa võib vähendada ka uute taimede kasvu, tuleks jälgida, et ei pakuks neile liiga tihti vett. Samal ajal on oluline jälgida ka ilmatingimusi, kuna vihm võib mõjutada mulla niiskust.

Vali parim asukoht

Kui sa oled ette valmistanud muldi ja tead, millal seemneid külvata, on järgmine samm valida parim asukoht nende eest hoolitsemiseks. See tähendab valgusküllast asukohta, mis on kaitstud tuule ja ebasoodsate ilmastikuolude eest. Samuti peaksid vältima asukohti, mis on juba täidetud teiste taimedega kuna võib juhtuda, et seemned ei saa piisavalt ruumi ja ressursse kasvamiseks.

Hoolitse nende eest pärast külvi

Kui sa oled külvinud seemned õigesti, ei saa sa lasta neil ise hakkama saada. Oluline on tagada, et seemned saavad piisavalt vett ja toitaineid, et kasvada ja areneda. Samuti peaksid jälgima, et nende kõrval ei kasvaks umbrohi. Kui oled külvinud aiakasti, peaksid ka vältima seal kõndimist, et mitte häirida seemneid kohalikel juurte ning võimalike mullakamakatega.

Kokkuvõte

Seega, kui sa soovid saada head saaki, on oluline teada, kuidas külvata seemneid. Kuluta aega mulla ettevalmistamiseks ja vali õige ajastus sobivale säilitamistööle. Ära paku liiga palju vett ning vali parim asukoht. Kui oled külvinud seemned, hoolitse nende eest, et nad saaksid kasvada ja areneda.

Kui sa järgid neid nõuandeid, siis sa varsti saad nautida oma aia lisaks ka suurepärast saaki. Pea meeles, et mahe ja valgusküllane kasvukoht on edu võti! Võimaluste korral on alati hea oma kasvatustöödel ennem oma aeda tutvustada erinevatele kasvatajatele ning võttagi kindlustus sellest, et sa ei aja endale seemneid ostes kümneid taimi, mis vaevu kasvavadki. Edukat kasvatamist teilegi!