Nullkulu

Nullkulu

kuidas kasvatada basiilikut?

Kuidas kasvatada basiilikut

Basiilik on aromaatne ürdipõõsas, mis on populaarne paljudes köökides üle kogu maailma. Basiilikut saab kasvatada aias, istandustes ja ka konteinerites, kusjuures see on väga lihtne kasvatada ning lisaks maitsevale maitsele annab basiilik ka ilusa välimuse. Selles artiklis käsitleme, kuidas kasvatada basiilikut ning räägime selle taimerühma kohta mõningaid huvitavaid fakte.

Esimene samm basiiliku kasvatamiseks on valida sobiv asukoht. Basiilik armastab soojust ja päikest ning kasvuks on vaja vähemalt kuus tundi päevavalgust. Vali koht, kus on hea drenaaž ning kus maapind pole tihedalt pakitud. Kui teie aias on kõva muld, siis lisage veidi komposti ja mulda tihendamise vältimiseks ka veidi liiva.

Kui olete valinud sobiva asukoha, alustage taimede kasvatamist seemnetest. Külva seemned otse mulda või kasuta seemnekasvatust. Üks lihtne võimalus: valmista ette plastpudel (nt veepudel), lõika ära ülaosa ja pista pudelisse mõned basiilikuseemned. Kata pudel ülaosa ja aseta see sooja ja päikselisse kohta. Idanemine toimub enamasti 5–7 päeva jooksul.

Basiilik on suhteliselt lühiajaline taim, mis tähendab, et ta vajab korrapärast kastmist. Kui sul ei ole palju vihma, kasta basiilikut sagedamini. Kui basiilik saab liiga palju vett, võib ta mädanema minna. Kui liiga vähe vett saab, võib ta koltuda. Kuidas siis aru saada, et taimele antakse piisavalt vett? Üks idee on jälgida, kas taim hakkab juurestiku kerge kuivamise korral närbuma. Samuti saab optimaalse kastmisaja määrata sõrme abil: kui muld on pinnalt kuiv, on aeg kasta.

Korjamine aitab põõsast tihedamaks muuta ning stimuleerib uute lehtede kasvu. Pärast basiiliku korjamist tuleb taime talveks kärpida. Saate ka külmakindlaid sorte kasvatada, kuid enamasti jäetakse need pigem õue peale hooajaks kasvatamiseks.

Selleks, et basiilik saaks oma täieliku potentsiaali arendada, on oluline teda kasvuperioodil toita. Kasutamiseks on palju erinevaid väetisi ja mullaparandajaid, mida saab otse mulda panna. Kuid vageli piisab ka lihtsast kompostist või sõnnikust ning taim saab endale kõik vajaliku toitained kätte.

Kuidas sa saad kasvatada poleeritud basiilikut? Üks parimaid viise on regulaarselt tema tippe kärpida – just nimelt tippe, mitte kogu põõsast koos juurtega välja tõmmata – ning hoida taime oksad lühikesena. Kärpimine stimuleerib basiiliku kasvu, kuna ta hakkab rohkem lehti kasvatama ja taimeeluiga pikeneb. Veel üks võimalus on põõsatiheduse suurendamine – milline ka taim enne – ja taime kaitse kasvatamiseks liiva-jõe, kuuse- või männikoore või huumusega. See kaitseb taime tuule eest ja hoiab ära juurte liigse kuivatamise.

Kokkuvõtteks, kui otsite tervislikku ja maitsetaimi, mida lihtsalt kasvatada, siis basiilik on kindlasti üks parimatest valikutest. Kuigi taim võib vajada mõningast kohanemist teie seisukohtadega, on see õige hoolduse korral väga tugev ja seda saab aastaringselt kasvatada. Hoolitsege oma basiiliku eest ja see saab teie köögis kindlasti külaline.