Nullkulu

Nullkulu

kuidas säilitada basiilikut?

Kuidas säilitada basiilikut

Basiilik on vürtsikas ürt, mida paljud armastavad oma toidule lisada. See on aga üsna tundlik taim, mis vajab veidi hoolt ja tähelepanu, et sellest saaks pikka aega rõõmu tunda. Kui oled hakanud ise basiilikut kasvatama või ostnud poest mõned taimepotid, siis siin on mõned näpunäited, kuidas seda õigesti säilitada.

Valgus

Basiilik armastab päikest ja soojust, seega peaks seda hoidma valgusküllases kohas. Ideaalis peaks taim saama vähemalt kuus tundi päevavalgust, kuid vältida tuleks otseselt päikesekiirteid keskpäeval, kui need võivad kahjustada taime lehti.

Temperatuur

Sarnaselt valgusega on basiilikul ka soojusega hea suhe. Taim vajab optimaalseks kasvuks temperatuuri umbes 20⁰C. Kui ruum on liiga külm või liiga kuum, siis see võib mõjutada taime kasvu ja tervist. Seega tuleks basiilikut hoida ruumis, kus temperatuur on stabiilne.

Kastmine

Basiilik vajab regulaarset kastmist, kuid see ei peaks olema liiga sage. Taim eelistab mõõdukalt niisket mulda ja liigne kastmine võib põhjustada lehtede närbumist. Kontrolli enne kastmist alati, kas mullapind on ikka kuivanud. Kui muld on veel niiske, siis oota kuni see on natuke kuivemaks muutunud.

Väetamine

Et basiilik saaks kasvada tervena ja ilusana, vajab ta regulaarset väetamist. Parim aeg väetamiseks on siis, kui taim hakkab just kasvama. Kasuta väetist vastavalt pakendil olevatele juhistele ja ära anna taimedele liiga palju väetist, kuna see võib samuti mõjuda halvasti nende tervisele.

Kärpimine

Basiiliku korralik kärpimine on oluline, et tagada taime pikem kasvuaeg. Kärbi taime regulaarselt, umbes 2-3 nädala tagant, et vältida õitsemist ja hoida taim noore ja tervena. Lõika kuni paarikümne sentimeetri ulatuses ülevalt ja altpoolt nii, et taim saaks kasvada lopsakamaks ja tihedamaks.

Säilitamine

Kui soovid basiilikule pikemat eluiga, siis on oluline teada, kuidas taime õigesti säilitada. Basiilikut saab säilitada nii külmkapis kui ka kuivatatult. Külmkappi sobib basiilik hästi, kui see on pakitud niiskesse paberisse ja on asetatud õhukindlasse kilekotti. Kuivatamine aga on teine suurepärane viis taimeid säilitada. Selleks tuleks kõigepealt kärpida taime ots ja jätta lehed kuivama paberisse keeratult mõneks päevaks. Kuivatatud basiiliku võid hoida purgis või plastkarbis kuivas ja jahedas kohas.

Kokkuvõte

Basiilik on tugev ja tervislik taim, kuid seda on vaja õigesti hooldada, et see saaks kasvada ilusaks ja lopsakaks. Valgus, temperatuur, kastmine, väetamine, kärpimine ja säilitamine on põhilised tegurid, mida tuleb taimede puhul arvesse võtta. Järgides neid näpunäiteid, võid nautida suurepärast basiilikut oma toidus juba mitmeid aastaid.