Nullkulu

Nullkulu

kuidas kasvatada arbuusi?

Kuidas kasvatada arbuusi

Arbuusid on suvised maitsvad puuviljad, mis on paljude lemmiktoitude hulgas ja mida saab kasvatada peaaegu igas riigis. Arbuusi kasvatamine võib aga olla keeruline, eriti kui te pole sellega varem kokku puutunud. Selles artiklis räägime sellest, kuidas kasvatada arbuusi, millal seda teha ja mida arvestada.

Mis on arbuus?
Enne kui alustame, räägime veidi sellest, mis arbuusid tegelikult on. Arbuus ehk Citrullus lanatus on mahlane ja magus vili, mis kuulub Kõrvitsaliste perekonda. Arbuusi viljad on tavaliselt ümmargused või piklikud ning nende kaal võib ulatuda kuni 45 kg. Arbuusid on tavaliselt rohelise või kollase koorega, mille all on magus roosa või punane viljaliha.

Millal arbuusi kasvatada?
Arbuusi kasvatamine nõuab sooja ilma ja palju päikest. Arbuuse saab kasvatada enamikus riikides, kus on piisavalt kuum suvi. Sooja ilma jaoks on optimaalne temperatuur vahemikus 20–30 kraadi. Arbuusid vajavad palju vett, seetõttu on oluline hoida muld kogu hooaja jooksul niiske. Kuid ärge jätke mulda seisma või arbuusid hakkavad mädanema.

Kuidas valida istutuskoht?
Arbuusid vajavad palju päikesevalgust ja soojust, seega valige istutamiseks päikesepaisteline ja vettpidav koht. Ideaalne koht on kerge nõlv, kus on hästi kuivendatud muld ja mis ei ole liiga suure tuule käes.

Kuidas ette valmistada mulda?
Arbuusid eelistavad liivsavi- või savimulda. Enne istutamist tuleb maa ette valmistada. Kõigepealt tuleks muld kündida ja seejärel lisada komposti, sõnnikut või mistahes muud orgaanilist ainet. See rikastab mulda toitainetega ja seob niiskust.

Kuidas arbuusi istutada?
Arbuusi seemned saab istutada otse mulda või alustada seemikute kasvatamist. Kõige parem on kasvatada arbuusi seemikud, mis tuleks istutada mai keskel umbes 60 cm kaugusele. Kui planeerite istutada rohkem kui ühe taime, jäta nende vahele 150 cm ruumi. Kindlasti ärge istutage arbuusi liiga sügavale, sest see võib takistada taimel normaalselt kasvada.

Millal arbuusid vilju kandma hakkavad?
Arbuusid hakkavad vilja kandma tavaliselt 70–90 päeva pärast idanemist. Kui viljad hakkavad moodustuma, võite piirata taime kasvu ja aidata viljadel kasvada, eemaldades kõik uued oksad, välja arvatud kaks või kolm. Seejärel näpistage otsad ära nii, et viljad saaksid hõlpsamini kasvada.

Kuidas hoolitseda arbuuside eest?
Kasta taime regulaarselt ja hoida muld niiske. See on eriti oluline arbuusi kasvatamisel. Kasvatage kõiki taimi vaheldumisi, sest see väldib umbrohu levikut ja aitab taimedel valgust ja niiskust jagada.

Kuidas arbuusi koristada?
Kui arbuusid on valmis koristamiseks, siis võite need lõigata ära lühikese varsaga. Küpse vilja tundmiseks on mitu meetodit. Kui arbuus kõlab, kui selle pealt koputada, siis see on tõenäoliselt valmis söödavaks. Teine meetod on viljakoorega seotud lehtede kuivamise jälgimine. Samuti võite proovida viljal olevat täpikest. Kui see on pruun, siis on arbuus valmis.

Kokkuvõte
Kasvatamine arbuuse on suurepärane hobi, mida saavad teha kõik, kes armastavad maitsvaid puuvilju. Veenduge, et istutate arbuusi päikesepaistelisse kohta nii, et see saab piisavalt päikest ja soojust. Kastke taimi regulaarselt ja hoidke muld niiskes olekus. Väikese vaevaga saate kasvatada tervislikku ja maitsvat tarbekaupa.

Loodame, et see artikkel oli teile abiks ning soovime teile edu arbuuside kasvatamisel!