Nullkulu

Nullkulu

kuidas ii sambast raha välja võtta?

Kuidas II sambast raha välja võtta

II sammas on Eesti pensionisüsteemi oluline osa, mis tagab inimestele kindlustunde vanaduses. See on kohustuslik panus, mida riik sundis kehtestama 2002. aastal. II samba kogutud tulu on inimestele lubatud välja maksta alles 55-aastaselt, kuid on ka erandeid. Käesolevas artiklis räägime sellest, kuidas saada oma II sambast raha välja enne pensioniea saabumist ja millised on selleks vajalikud sammud.

Kas ma saan oma II sambast raha enne pensioniea saabumist välja võtta?

Jah, saate. Kui soovite, võite oma II sambast raha enne pensioniea saabumist välja võtta, aga selleks on vaja täita kindlad tingimused. Tavaliselt saate seda teha ainult siis, kui:

– teie tervislik seisund on muutunud ja te ei ole võimeline tööle ega teenistusele;
– lahkute Eestist alaliseks elamiseks välismaale;
– võtate välja kogu oma II samba varakapitali;
– asute tegevusse, mis on seotud peamiselt teie enda ettevõttega;
– olete surnud ja II samba perioodil jääv raha pärimise teel üle;
– Teil on käes kolm kuud töötuna olemist ja soovid raha kasutada äritegevuses.

Mis protsendi II sambast saan enne pensioniikka jõudmist välja võtta?

Võite raha küsida kuni 75% oma II samba kogunenud varast. Kui aga taotlete oma II sambast raha välja enne, kui olete jõudnud pensionieani, kulub väljateenitud II samba raha maksustamisele ning teie väljamakse summa on seega väiksem.

Kuidas II sambast raha välja võtta?

II sambasse kantud raha väljavõtmiseks peate kõigepealt esitama taotluse oma II samba haldurile. Tavaliselt on see pank või kindlustusfirma, kes töötleb taotluse ja annab teavet maksete kohta.

Kui olete taotluse esitanud, kulub halduril tavaliselt kuni 30 päeva, et töödelda taotlus ja teha otsus taotluse rahuldamise kohta. Kui otsus on positiivne, saate raha välja maksta ühel järgmistest viisidest:

Väljamakse oma arvelduskontole.

Sularahas väljamakse, ootab teid halduri kontoris.

Kui palju aega kulub, enne kui ma saan raha kätte?

Kui taotlus on esitatud korrektselt, peaks kogu protsess võtma halduri kinnitusel umbes kuu aega.

Kas peaksin oma II sambast raha välja võtma?

Kõigil otsuse tegemisel on kasulik kaaluda erinevaid võimalusi ja arvestada ka kõiki võimalikke riske. II sambast raha väljavõtmine enne pensioniiga tähendab, et jääte oma vana päeva jaoks rahast ilma. Kuid see võib siiski olla vajalik, kui olete olukorras, kus peate kiirelt raha teenima või olete kindel, et seda raha pole teie jaoks vaja.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks tasuks rõhutada, et II sambast raha väljavõtmine enne pensioniiga on keeruline ja seetõttu tuleks tegutseda eriti hoolikalt. Oluline on väljakutsele läheneda oma eesmärkide ja vajaduste põhjal, samuti arvestada sellega, millised on pikaajalised tagajärjed. Tutvuge hoolikalt kõigi oma võimalustega enne otsuse tegemist, kaaluge tagajärgi ning võtke vastu kaalutletud ja teadlik otsus.