Nullkulu

Nullkulu

mis on raha?

Mis on raha

Raha on midagi, mida me kõik peame oluliseks, et elada. Kuid mis see täpsemalt on? Kas see on lihtsalt paber tükkideks lõigatud või midagi enamat? Selles artiklis räägime sellest, mis on raha, mis on selle ajalugu, millised on raha funktsioonid, mis on rahapoliitika ja kuidas need kõik mõjutavad meie igapäevaelu.

Ajaloost

Raha ajalugu ulatub tagasi aastasse 700 eKr, kui hiinlased hakkasid kasutama münditükkide ehk medali rahaga kauplemiseks. Hiljem hakkasid islamimaailma riigid kasutama kullatükke ehk dinaare ja hõbetükke ehk dirhameid rahana. Euroopas hakati väljakujunenud raha kasutama 17. sajandil, mil esimene keskpank, Rootsi Riksbank, loodi 1668. aastal.

Funktsioonid

Raha funktsioonid on kolm: vahetuse, mõõdupuu ja säilitamise väärtus. Vahetuse funktsioon tähendab, et raha kasutatakse kaupade ja teenuste vastu vahetamiseks. Me kõik oleme kasutanud raha, et osta midagi, mida soovime. Mõõdupuu funktsioon tähendab, et raha kasutatakse kauba ja teenuse hindade mõõtmiseks. Kui hind tõuseb, saame aru, et meil on vähem raha. Lõpuks, säilitamise väärtuse funktsioon tähendab, et raha säilitab oma väärtuse aja jooksul.

Rahapoliitika

Rahapoliitika on vahend, mida riik kasutab rahanduse ja majanduse haldamiseks. Keskpank vastutab rahapoliitika elluviimise eest. Keskpank juhib rahanõuet ja rahapakkumist, mis mõjutab intressimäärasid, valuutakursse ja majanduskasvu.

Majanduslik mõju

Raha mõjutab meie elu mitmel moel. Inflat­sioon on üks neist mõjudest. Inflatsioon tähendab, et hinnad tõusevad aja jooksul ja raha väärtus langeb. Samuti mõjutavad majanduslikud tingimused raha väärtust. Kui majandus on tugev, on raha väärtus kõrgem. Samuti mõjutab raha ka meie kulutamist, säästmist ja investeerimist.

Kokkuvõte

Raha on midagi, mis mängib olulist rolli meie elus. See on mündid ja paberid, mida kasutatakse kaupade ja teenuste ostmiseks, ning mida kasutatakse kauba ja teenuse hindade mõõtmiseks. Raha säilitab oma väärtuse aja jooksul, kuid võib inflatsiooni tõttu väärtust kaotada. Rahapoliitika, mida reguleerib keskpank, mõjutab raha nõudlust ja pakkumist, intressimäärasid, valuutakursse ja majanduskasvu. Lõpuks on raha midagi, mis mõjutab meie kulutamist, säästmist ja investeerimist, mis omakorda omab mõju majandusele tervikuna.

Artikli autorid soovitavad lugejatel jälgida majanduslikke näitajaid, mis aitavad mõista raha väärtuse muutusi. Samuti soovitab autor investeerida varadesse, mis aitavad kaasa pikaajalisele rahalisele stabiilsusele.