Nullkulu

Nullkulu

kuidas firmast raha välja võtta?

Kuidas firmast raha välja võtta

On palju põhjuseid, miks võite soovida võtta raha välja oma ettevõttest. Võib-olla tahate parandada oma ettevõtte rahavoogu või investeerida oma ettevõtte kasvu. Või võib-olla soovite lihtsalt kanda oma enda osaettevõttest isiklikule kontole. Selles artiklis anname ülevaate, kuidas raha ettevõttest välja võtta.

Esimene samm on see, et peate looma endale eraisikuna deklareeritud ettevõtluskonto. See võib tunduda elementaarne, kuid selle järgi kehitab paljud ettevõtete omanikud õlgu. See ei tähenda, et peaksite loobuma oma ettevõtte pangaarvest, vaid et peate looma eraldi isikliku pangakonto, mida kasutate eranditult enda isiklikuks otstarbeks. Kasutades seda kontot, on teil lihtsam jälgida oma isiklikke kulutusi ja teie ettevõtte kulutuste ja tulude eristamine on selgem.

Kui teil on juba enda isiklik ettevõtluskonto, siis järgmiseks sammuks on kulude ülevaatus. Kui soovite võtta raha välja oma ettevõttest, peaksite veenduma, et kõik võetavad kulud on seaduslikult maha kantavad ja need võetakse arvesse ettevõtte tulude ja kulude bilansis. Seaduslikult maha kantavate kulude hulka kuuluvad näiteks müügi- ja turunduskulud, töötajate palgad, arvuti- ja kontoritarbed ning kütusekulud.

Järgmine samm on maksumaksjate registrisse kandmine ja maksumaksjate identifitseerimise numbri hankimine. Kui olete Eesti maksumaksja, on teil õigus taotleda maksu- ja tolliametilt oma ettevõtte jaoks unikaalset maksunumbrit, mida kasutatakse kõigis ametlikes maksualastes tegevustes. Te peaksite ka arvestama võimalike maksudega, mida tuleb tasuda raha väljavõtmisel.

Järgmine samm on otsingutöö. Kõigil pankadel ja finantseerimisasutustel on erinevad eeskirjad, millal ja kuidas saate oma ettevõttest raha välja võtta. Mõned pangad näevad ette protseduure ja dokumente, mis tuleb täita enne raha väljavõtmist teie kontolt. Seetõttu on soovitatav küsida oma panga esindajat, millised on nende protseduurid ja kindlasti lugege hoolikalt kõiki dokumente enne allkirjastamist.

On ka teisi võimalusi raha väljavõtmiseks ettevõttest, nagu dividendid, omanikupalk ja ettemaksed. Kasutades näiteks dividendide maksmist, lubatud ainult kasumil. Kui teie kasum on negatiivne, siis te ei saa sellest meetodist kasu. Sarnaselt väljamakstava omanikupalga korral peavad ettevõtted maksma tulumaksu ja sotsiaalkindlustusmakseid.

Lõpetuseks on raha väljavõtmine ettevõttest isiklikku otstarbeks lõplik otsus, millest peaksite rääkima oma raamatupidajaga ja maksunõustajaga. See on kulukas ja seega peaksite end enne otsuse tegemist hästi informeerima ning läbi mõtlema. Ärge kunagi tehke lõplikku otsust enne, kui olete hoolikalt kaalunud kõiki võimalikke valikuid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et raha ettevõttest välja võtmine pole lihtne protsess ja nõuab põhjalikku planeerimist. Peaksite looma endale eraldi isikliku pangakonto, kontrollima kulud ja kasutama seaduslikult maha kantavaid kulutusi. Kindlasti peaksite arvestama ka maksuprobleemidega ning väljavõtmisprotseduuridega, mida teie pank võib kasutada. Rääkige lõppotsusest oma raamatupidaja ja maksunõustajaga, et teha teadlik otsus oma ettevõtte tuleviku heaks.