Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt võib alkoholi juua?

Kui vanalt võib alkoholi juua?

Alkohol on levinud meelelahutus vahend paljudes maailma riikides. Seda võib tarbida peaaegu igal pool, olgu see siis pulmades, sünnipäevadel või lihtsalt õhtuti peale raske tööpäeva. Alkohol võib lõõgastada, stressi maandada ja sotsiaalseid sidemeid tugevdada. Samas on tarvitamisel ka palju riske. Üks oluline küsimus on – kui vanalt võib alkoholi juua?

Eesti seaduste kohaselt võivad kõik alates 18. eluaastast alkohoolseid jooke tarbida. Kuid kas see on liiga vara või on see just õige aeg?

Alkoholi tarvitamise mõju sõltub suuresti inimese bioloogilisest arengust. Kuna igal inimesel on erinev kehakonstitutsioon ja ainevahetus, võib üks ja sama kogus alkoholi mõjuda kahel inimesel väga erinevalt. Tegurid nagu sugu, kehakaal ja ainevahetuse kiirus määravad alkoholi tundlikkuse ja mõju.

Kui räägime lastest ja noorukitest, siis on alkohoolsete jookide tarbimine äärmiselt kahjulik. Enne 18. eluaastat pole inimese organism veel täielikult välja arenenud ja alkoholi negatiivne mõju võib olla suurem. Alkohol võib kahjustada aju arengut, tekitada probleeme otsustamisvõime ja mälu funktsioonidega, põhjustada käitumuslikke probleeme ja muuta unetsüklit. Lisaks võib alkoholi liigtarbimine põhjustada kahjustusi maksa, neerude ja seedesüsteemile.

Kui noorukid tarvitavad alkoholi sotsiaalsetel üritustel või lihtsalt lõbutsemiseks, siis võivad sellel olla rasked tagajärjed. Liigse alkoholi tarbimisel võib tekkida alkoholimürgistus, mis võib kujutada endast otsest ohtu noorte eludele. Lisaks võib alkohol muuta noorukite käitumist, millel võivad olla rängad tagajärjed nii nende enda kui ka teiste inimeste elule.

Seega on kindlasti soovitatav, et noortel ei oleks lubatud alkoholi tarvitada. Vanematel on ka oma vastutus, et lapsi ja noorukeid alkoholi eest kaitsta. Kui aga tarvitamist soovitakse, siis peaksid noorukid seda tegema koos täiskasvanutega, kes saavad neid juhendada ja kontrollida tarbimise kogust.

Alkoholi tarvitamine peaks olema vastutustundlik ja valikuline protsess ning seda tuleb teha mõistlikkuse piires. Kui tarvitamine muutub harjumuseks või muutub liigselt, siis võib see kujutada endast tõsist ohtu tervisele ja elule. Seega, ükskõik millises eas, tuleks alkoholi tarvitamisega olla ettevaatlik ja mõõdukas ning järgida kõiki seadusandlusega kehtestatud piiranguid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõikidel inimestel peaks olema piisavalt teabeid alkoholi tarvitamise kohta nii oma tervise kui ka teiste inimeste tervise kaitsmiseks. Alkoholi tarbimine peaks olema võimalikult hilisemas eas ja vastutustundlikult ning ennekõike tuleks silmas pidada inimese bioloogilist arengut, tervist ja õnne.