Nullkulu

Nullkulu

miks kahjustab alkoholi tarbimine maksa?

Miks Kahjustab Alkoholi Tarbimine Maksa

Alkoholi tarbimine on ülemaailmne terviseprobleem, mis mõjutab suure osa elanikkonnast. Üks paljudest kahjulikest mõjudest, mida alkohol kehale avaldab, on maksa kahjustamine. Maksa on keha peamine võõrutusorgan, mis filtreerib mürgiseid aineid ja alkoholi jääke. Kuid mis juhtub siis, kui meie maksa tõsiselt kahjustatakse alkoholi tarbimise tagajärjel? Selles artiklis uurime alkoholi ja maksa suhet ja kuidas alkoholi tarbimine mõjutab meie tervist.

Alkoholi mõju maksale

Alkohol tarbitakse peamiselt seedetraktist, kust see maksani jõuab. Kuna maks fungtsioneerib keha võõrutusorganina, siis alkohol mõjutab teda negatiivselt. Alkoholi metabolism hõlmab kolm peamist etappi: oksüdatsioon, lagunemine, ja eliminatsioon. Kõik need protsessid toimuvad maksas, mis seejärel muudab alkoholist mürgiseid aineid, et keha saaks neid väljutada.

Maksa kahjustamise sümptomid

Kui maks kahjustub alkoholi tarbimise tagajärjel, siis ilmnevad sümptomid. Need võivad hõlmata tervisehäireid, nagu maksa kõõlused, hepatoos, tsirroos ja kõhunäärme kahjustused. Maksa tsirroosiks nimetatakse seisundit, kus maksarakkudest tekib armkude, mis seejärel takistab maksa normaalset funktsioneerimist. Hepatoosiks nimetatakse seisundit, kus maksas ilmnevad muutused, mis muudavad maksa rasvamaks ja pärsib selle funktsioone.

Kõhunäärme hoiatab

Alkoholi tarbimine põhjustab ka kõhunäärme hoiatust. Kõhunääre toodab insuliini, hormooni, mis reguleerib veresuhkrut ja lipiide. Kui alkohol kahjustab kõhunääret, siis see kas ei tooda piisavalt insuliini või funktsioneerib vähe või siis rikutakse lipiidide ainevahetust. See võib põhjustada erinevaid tervisehäireid, nagu diabeet, kõrge vererõhk, südamehaigused ja ülekaalulisus.

Alkoholi tarbimise side maksa kahjustustega

Uuringud on näidanud, et just alkoholi tarbimine on peamine faktor, millega seostatakse kroonilist maksahaigust. Krooniline maksahaigus on progresseeruv haigus, mis areneb järk-järgult aastate jooksul läbi mitmete etappide, kus lõplikkus on maksatsirroos. On tõestatud, et suur alkoholikogus põhjustab maksa kahjustumist, kuna alkohol laguneb maksas ja tekkinud toksiinid ärritavad maksarakke. Seega on selge, et alkoholi tarbimine võib tõsiselt kahjustada maksa funktsiooni.

Kuidas vähendada alkoholi tarbimisest tuleneva maksa kahjustamist

Vältimaks alkoholi tarbimisest tulenevat maksakahjustust on vaja enamasti muuta oma elustiili. Siin on mõned soovitused:

Piirata alkoholi tarbimist või hoidu alkoholi tarvitamisest täielikult.
Täienda oma toitumist tervisliku toiduga, mis tugevdab maksa.
Harjuta regulaarselt, kuna see suurendab maksa funktsiooni ja ainevahetuse kiirust.
Hoia oma kehakaal kontrolli all ja vältida kaalu tõusu.
Vähenda suhkrute ja rasvade tarbimist.

Järeldus

Alkoholi tarbimine on mõjutanud meie ühiskonda paljude aastate jooksul ja jääb üheks kõige laialdasemaid tarbitavaid aineid maailmas. Kuigi alkoholi tarbimine võib tunda lõõgastavat, on see ka ohtlik tervise seisukohalt, eriti maksa tervisele. Kui alkohoolikutes ei kohelda alkoholi tarvitus sujuvalt ja õigel ajal, võib maksa kahjustus muuttuda pöördumatuks. Seega on vaja jälgida oma eluviisi ja piirata alkoholi tarbimist, et säilitada maksa tervist ja heaolu.