Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt saab laevaga üksi sõita?

Kui vanalt saab laevaga üksi sõita?

Eestis on üha enam noori, kes soovivad suvel kaugematesse paikadesse laevaga sõita. Kuid vanemate jaoks võib tekkida küsimus, millal on nende lapse jaoks sobiv aeg laevaga üksi reisimiseks. Selles artiklis uurime, millised on Eesti seadused, mis reguleerivad laste iseseisvat laevareisimist.

Vanusepiirangud Eesti laevadel

Juba aastaid on Eestis laevadel kehtinud vanusepiirangud. Kui Euroopa Liidus on 16-aastaseks saamine see tähtis verstapost, siis Eestis kehtib see piirang juba 14-aastastele. See tähendab, et alla 14-aastaste laste jaoks on laevaga sõitmine lubatud ainult koos täiskasvanuga.

Kuigi see võib tunduda vanemate jaoks suurepärase uudisena, mis tähendab, et nende lapsed peavad koos nendega reisima, siis noorema teismelise jaoks võib see olla pettumus, kui ta käitub pigem nagu täiskasvanu. Kuid iga-aastane vanemate laevatööliste uuring näitab, et enamik vanemaid soovib, et see piirang jääks endiselt paika, kuna nad tunnevad, et neil on oma lapse ohutusel suurem kontroll.

Peamine põhjus, miks Eesti seadusandjad seda piirangut kehtestasid, on ohutus. Laeval on palju ohte ja ilma mingisuguse juhtumiseaduseta võivad nad olla tõsised ohud, eriti lastele. Täiskasvanuga reisides saavad vanemad ja ka teised reisijad aidata lapsi ja tagada nende ohutuse.

Vanematealised piirangid laeva iseseisvatele sõitudele

Kuid ka talumatutes ilmastikuoludes, mõnes laevas või selle funktsioonides võib piiranguid olla vanematele lastele. See tähendab, et vanavanematel või muudel täiskasvanutel ei pruugi lubada võtta alla 16-aastaseid lapsi laeva iseseisvalt. Kui lapsi lubatakse iseseisvalt sõita, võib neid juhtida laeva töötaja või tuleb nõuda luba vanematelt.

Vanemate luba

Kui laps soovib laevaga iseseisvalt sõita, peavad vanemad andma oma loa. Kõige parem on, kui loa annavad vanemad kirjalikult, et vältida mis tahes segadust või vääritimõistmist seoses sellega, mida nad on oma loa andnud. Tavaliselt on laevafirma ajalehtede lauades või võidakse need saata e-posti teel, kui broneerite oma lapse pileti.

Üldine järeldus

Kas teie laps on valmis laevaga iseseisvalt sõitma? See sõltub teie lapse küpsusest ja iseseisvusest. Enne laste laeval sõitmist kindlustage end, et nad tunnevad end turvaliselt ja valmistuge teiega kõigi võimalike lahendustega. Kui teie laps on vanem kui 14-aastane, siis peate nad kindlasti teadlikuks tegema Eesti laevareeglite ja -tavade kohta.

Laevad on turvaline viis reisimiseks, kuid teie laste turvalisus peaks alati olema teie prioriteet number üks. Isegi kui lapsevanemana arvate, et teie laps on piisavalt kogenud, et laevareisiga hakkama saada, ei tohiks neid kunagi iseseisvalt laevareisile lubada ilma täiskasvanu järelevalveta.