Nullkulu

Nullkulu

kui suur on maamaks?

Kui suur on maamaks?

Maamaks on üks olulisemaid makse, mida iga maaomanik peab maksma. Kuid kui suur see makse on? Mis mõjutab maamaksu suurust? Kuidas seda arvutatakse? Need küsimused võivad olla muret tekitavad paljudele inimestele, kes omavad kinnisvara Eestis. Selleks, et aidata selles küsimuses selgusele jõuda, avame järgnevas artiklis maamaksu teemal põhjalikku ja kaasahaaravat teavet.

Mis on maamaks?

Maamaks on maks, mida kohalik omavalitsus võtab maapinna omanikelt vastu, kellel on Eestis registreeritud kinnisvara. Maamaksu tasumine on kohustuslik ja selle suurus määratakse kindlaks vastavalt erinevatele teguritele.

Maamaksu suurust mõjutavad tegurid

Maamaksu suurus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kinnistu suurusest, kinnistu katastritunnusest, kinnistu asukohast, kommunaalkulude hinnast ja mitmetest muudest kohalikest faktoritest.

Kinnistu suurus

Üks peamisi tegureid, mis mõjutavad maamaksu suurust, on kinnistu suurus. Suurema kinnistu omanikud maksavad loomulikult rohkem maamaksu kui väiksema kinnistu omanikud.

Kinnistu katastritunnus

Teine oluline tegur maamaksu suuruse määramisel on kinnistu katastritunnus. See number määratakse katastriandmete kohaselt vastavalt kinnistu suurusele, asukohale ja muudele asjaoludele. Kõrgem katastritunnus tähendab tavaliselt suuremat maamaksu.

Kinnistu asukoht

Kinnistu asukoht on veel üks faktor, mis võib mõjutada maamaksu suurust. Näiteks võib merepoolse kinnistu maamaks olla kõrgem kui sisemaal asuva kinnistu oma. Samuti võib linnapiirkonnas asuva kinnistu maamaks olla kõrgem kui maa-alal, kus elab vähem inimesi.

Kommunaalkulude hind

Maamaksu suurus võib mõjutada ka kinnistu kommunaalkulude hind. Näiteks võib elektri või vee kõrgem hind tähendada ka suuremat maksu maamaksu näol.

Kuidas arvutatakse maamaksu suurus?

Maamaksu suuruse määramine võib erineda kinnistu suuruse, asukoha ja muude tegurite alusel. Kuid üldiselt arvutatakse maamaks järgmiselt:

Maamaksu suurus = Kinnistu pindala x Kinnistu katastritunnus x Kohaliku omavalitsuse kehtestatud maks määr

Kuidas maamaksu deklareerida ja maksta?

Maamaksu arve esitatakse kinnistu omanikule iga-aastaselt. Enamasti saab maamaksu deklareerida elektrooniliselt kohalike omavalitsuste veebilehtedel. Deklareerimise tähtaeg on juba varajane kevad. Maksetähtajad sõltuvad omavalitsusest, kuid tavaliselt on need suvel, juuni või juuli keskel.

Järeldus

Kiire ülevaade maamaksust on siin esitatud. Kokkuvõtvalt muutub maamaksu suurus sõltuvalt kinnistu suurusest, katastrinumbrist, asukohast ja teistest koefitsientidest ning nendegi aastajärgsetest võimalikest muudatustest. Maamaksu maksmine kohustuslik. Nõuetekohane deklareerimine tagab pisut odavama maksumuse kui hilisem saavutamine.