Nullkulu

Nullkulu

kui suur on maa ümbermõõt meetrites?

Kui suur on maa ümbermõõt meetrites

Maakera ümbermõõtu mõõdetakse ekvaatori suurima ümbermõõdu järgi ja teadlased on selle suuruseks määranud keskmiselt 40 075,017 kilomeetrit.

Kuna meie igapäevaelus kasutatakse enamasti meetreid, on mõistlik arvutada ka maakera ümbermõõt meetrites. Selleks tuleb jagada maa ekvaatori ümbermõõt meetermeetriga, saades tulemuseks 40 075 017 m. See vastab 40 075,017 km-le, või ka 24 901,461 miili.

Maakera läbimõõt on 12 742 km ja selline arvutus viitaks, et maakera ümbermõõt peaks olema kaks korda väiksem ehk umbes 20 000 kilomeetrit. Miks maakera ümbermõõt siiski sellega võrreldes palju suurem on?

Põhjuseks on maa kuju. Maa on geoidi kujuga, mis tähendab, et maa on ekvaatori kohalt laiem ja pooluste poole aheneb. Seda võib võrrelda arbuusi kujuga, mis on keskelt laiem ja otsadest lühem. Seetõttu on maa ümbermõõt ekvaatori suunas palju suurem kui pooluste suunas.

Maakera pöörlemine omakorda mõjutab ka seda, kuidas me maa suurust tajume ja mõõdame. Kui keegi seisab maapinna peal ja arvutab nii kaua ajalist vahet, kuni päike on taevas samal kohal tagasi, arvutaks see inimene täpse pöörlemisaja ja seega ka täpse pikkuskraadi ning laiuskraadi. Kõik need arvutused põhinevad aga ekvaatoril, seega on see osa maa geoidist, kus on raskesti kalduvusi ja kõrguste muutusi. Seda on nimetatud maakera ”ümbermõõduks” ja määrab just ekvaatori mõõdud.

Kokkuvõttes võime öelda, et maa ümbermõõt meetrites on umbes 40 075 017 meetrit, kuid selle täpsus sõltub sellest, kus seda täpselt mõõdetakse. Paljuski sõltub maa suuruse määratlus ka sellest, milliste mõõtühikutega parajasti tegemist on – kas kilomeetrid, miilid või meetrid.

Loodetavasti aitas see artikkel täpsemalt selgitada, kui suur on maakera ümbermõõt meetrites ning millest see sõltub. Tegemist on intrigeeriva teemaga, mis innustab nii geograafiast kui matemaatikast huvitatud inimesi. Maa on tõeline imeline palett, mille avastamine ja mõistmine pakub lõputult rõõmu ja põnevust.