Nullkulu

Nullkulu

kui suur on käibemaks?

Käibemaks on maks, mida igaüks meist iga päev maksab, kuid mida paljud meist ikka veel täielikult ei mõista. See maks on põhimõtteliselt käive, mida igaüks maksab nende toodete ja teenuste eest, mida ta ostab. Käibemaks mõjutab kõiki ja on üks finantssüsteemi olulisemaid osi. Selles artiklis uurime käibemaksu sügavamalt ja vastame küsimusele “kui suur on käibemaks?”.

Mida tähendab käibemaks?
Käibemaks on kaupade ja teenuste müügist kogutav maks, mida ettevõtted peavad riigile maksma. Ettevõtted arvestavad käibemaksu oma hinna sees ning klient maksab selle automaatselt välja. Käibemaks on protsent, mis määratakse toote müügihinna pealt. Käibemaksu protsent erineb erinevates riikides, kuid Eestis on see 20%, mis tähendab, et kui ostad kauba 50 euro eest, sisaldab see 10 eurot käibemaksu.

Kuidas käibemaks mõjutab ettevõtteid?
Käibemaks mõjutab ettevõtteid tavaliselt mitmel viisil. Üks viis on käibemaksu registreerimine ja aruandlus. Kui ettevõte müüb rohkem kui 40 000 euro eest aastas või impordib kaupu teistest Euroopa Liidu riikidest, peab ta registreeruma käibemaksu maksumaksjaks ja esitama käibedeklaratsiooni. Käibemaksu mahaarvamine on teine viis, kuidas käibemaks ettevõtetele mõjub. Ettevõte saab maha arvata käibemaksu ostude pealt, kuid samas peab maksumaksja tasuma käibemaksu oma müügi pealt.

Kuidas käibemaks mõjutab tarbijaid?
Käibemaks mõjutab tarbijaid peamiselt hinnatõusuna. Kuna toote hind sisaldab käibemaksu, tuleb tarbijal maksta rohkem, et katta sellega kaasnevad maksud. Näiteks, kui võrrelda hindu kahe erineva riigi vahel, siis riigis, kus käibemaks on kõrgem, on toote hind kõrgem. Kuid tarbija kaalutlusel on ka see, et käibemaksu kõrgem protsent võib tähendada ka suuremat tarbijakaitset.

Kas käibemaksu protsent muutub?
Käibemaksu protsent muutub aeg-ajalt vastavalt riigi majanduslikule seisule. Käibemaksu muutmise võib otsustada valitsus, et aidata kaasa energia- ja majanduslikule kasvule või vähendada riigivõla koormust. Käibemaksu protsendi muutmine võib mõjutada nii ettevõtteid kui ka tarbijaid, seega tuleb seda hoolikalt kaaluda.

Lõpusõna
Kokkuvõtteks võib öelda, et käibemaks on oluline osa riigi rahastamise protsessist. See mõjutab nii ettevõtteid kui ka tarbijaid ja selle protsent võib ajas muutuda. Kuigi käibemaksu maksmine võib sageli tunduda tüütu, on see vajalik, et aidata kaasa riigi arengule ja majanduskasvule. Oleme läbi käinud käibemaksu põhialused ja vastanud küsimusele “kui suur on käibemaks?”. Loodetavasti aitas see artikkel sind paremini mõista käibemaksu ja selle mõju.