Nullkulu

Nullkulu

mis juhtub kui puugi pea jääb sisse?

Mis juhtub kui puugi pea jääb sisse

Kui sa elad Eestis, siis on väga tõenäoline, et oled kokku puutunud puugiga. Puugid on väikesed parasiidid, kes toituvad imetajate verest, sealhulgas ka inimeste verest. Need väikesed loomad peavad oma eluks vajalikuks verd, et jätkata oma arengut ja kasvatada järglasi. Kahjuks võivad nad ka nakatada võõrustajaid haigustega, nagu Lyme’i tõbi ja entsefaliit.

Mida teha, kui puugipea on sisse jäänud? Kuidas seda eemaldada? Kas on võimalus nakatuda haigusega? Kõigile neile küsimustele vastame sellel kahelkusel uurimuse põhjal.

Mis on puugid ja kuidas neid ära tunda?
Puugid on väikesed parasiidid, kes toituvad inimeste verest. Nad elavad peamiselt hallipesades ja elavad looduslikus keskkonnas. Kahjuks võivad nad ka leida oma tee inimeste ja lemmikloomade nahale, kui inimene astub nende elupaigale liiga lähedale või kui need jõuavad peremehele üle puude või põõsaste.

Puugid on väga väikesed, umbes 2–3 mm pikkused ja enamasti pruunid. Nad ei saa lendu ega hüppa, vaid tulevad kontaktiks sellega, millele nad ronivad. Pärast kontakti otsivad nad nahka tungida, sageli valivad eelistatud kohaks kõhu, kaela ja pea piirkonnad. Kui nad on sisse tunginud, siis võib puuk seal olla mitu päeva või isegi nädalaid.

Puuki on kerge ära tunda, sest see on väga väike ja pruun. Kui puuk on inimese nahale roninud, siis on ta oma pea naha külge kinnitanud ja suubub inimese mootori-vereringesüsteemi. Selle tõttu on puukide peamisteks nakatumisviisideks nakkushaigused nagu Lyme’i tõbi ja puukentsefaliit.

Kuidas eemaldada puukipea, mis on jäänud sisse?
Puugid võivad sisse jääda mitte ainult terved, vaid ka osa oma kehast. Kui olete kogenud seda probleemi, ärge muretsege, see on tavaline. Puugi pea võib jääda naha alla ja võib põhjustada probleeme, kui seda ei eemaldata õigel ajal. Siin on mõned näpunäited, kuidas eemaldada puukipea, mis on sisse jäänud.

Esiteks, ärge kasutage jõudu selle välja tõmbamiseks, sest see võib põhjustada veelgi rohkem kahju. Tõmmake naha ümbruses olevad karvanääpsud kõigepealt välja ja seejärel kasutage pintsette või spetsiaalset puugi eemaldamise tööriista, et seda ettevaatlikult ja aeglaselt välja tõmmata. Kui puugipea jääb ikkagi kinni, võib proovida kasutada nõela või pintsetti, et näha, kas see saab seda projitseerimisel hästi välja. Lõpuks, kui teil on tekkinud tõsiseid probleeme, pidage nõu arstiga.

Kas võib nakatuda puugihaigustesse nakkushaiguste kaudu?
Kui puukide pead jäävad sisse, suurenevad nakatumisriskid. Kõige sagedasemad puukidega seotud haigused on Lyme’i tõbi ja entsefaliit.

Lyme’i tõve peamised sümptomid hõlmavad nahalöövet, palavikku ja väsimust, aga võivad ilmneda ka peavalud, liigesevalu ja isegi närvisüsteemi häired. Puukide poolt tavaliselt levitatava haiguse korral on ravi võimalik antibiootikumide abil, kuid peate pöörduma arsti poole niipea kui võimalik, sest see võib olla täiesti ravimata, kui seda ei tuvastata varakult.

Entsefaliit esineb peamiselt Ida-Euroopas, kus on levikuala. Haigus põhjustab ajukoe põletikku ja kahjustusi, mis võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme kuni surmani, kuid seda võib ennetada vaktsineerimise abil.

Kokkuvõtteks
Puugid on tavalised probleemid Eestis ja võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, kui neid ei ravita õigel ajal. Kui puukipea jääb sisse, siis tuleb see eemaldada võimalikult kiiresti, et vältida nakkuse tekkimist. Võttes ülal mainitud meetmed ja regulaarselt kontrollides oma keha puukide olemasolu suhtes, võib vältida mitmeid puukidega seotud haigusi.