Nullkulu

Nullkulu

kui kaua võib sõita talverehvidega?

Kui kaua võib sõita talverehvidega: Kõik, mida pead teadma talverehvide kehtivusajast.

Talverehvide uute nõuete kontekstis on paljud autojuhid endalt küsinud, kui kaua on võimalik talverehvidega sõita. Talverehvid on üliolulised tegurid, mis tagavad autojuhtimise turvalisuse külmematel kuudel. Siiski peab iga autojuht teadma, kui kaua võib talverehve kasutada, et tagada maksimaalne tulemus turvalisuse ja pikaealisuse poolest ning vältida trahve. Selles artiklis uurime lähemalt kõike, mida pead teadma talverehvide kehtivusajast ja sellest, miks nende kehtivusaeg on ülioluline.

Mis on talverehvide kehtivusaeg?

Talverehvide kehtivusaeg on aeg, mille jooksul talverehvid on turvalised ja sobivad kasutamiseks. Enamikus riikides, sealhulgas Eestis, on talverehvide kehtivusaeg seadusega reguleeritud. Estonias on talverehvide seadusega kehtestatud periood periood kohustuslik kasutamiseks novembrist märtsini, st kõigi autode talverehvid peavad Eestis olema alla pandud hiljemalt detsembriks ning tagasilöögikindel (M+S märgistusega) protekteerimisrehv võib olla kasutusel aastaringselt. Kui ajavahemikuks talverehvide kasutamiseks määratud perioodil kohapeal esineb lume-, jää- või libeduseolusid, võib riik määrata ka kohustusliku talverehvide kasutamise kohapeal esineda võiva talveperioodi eest.

Miks on talverehvide kehtivusaeg oluline?

Talverehvide kasutamine väljaspool kindlaksmääratud perioodi võib olla teatud temperatuuridel ja teatud tingimustel ohtlik. Näiteks on talverehvidel pehmem kummisegu, mis muutub temperatuuril alla –7 °C kõvaks ja kaotab haarduvuse ning seeläbi halvendab oluliselt rehvi jõudlust. Samuti hakkab kulumine ja rehvi purunemine kiiremini tekkima, kui rehvid jooksevad kõrgemal temperatuuril lühemate vahemaade tagant. Kui autojuht püüab kasutada talverehve kauem kui nende kehtivus, võib see kaasa tuua mõningaid ohtlikke olukordi, näiteks sõiduki kiire reageerimisvõime ja haarduvuse kaotamine ning lõhkemisoht, mis suurendab autojuhi, reisijate ja teiste liiklejate ohtu.

Peamised märgid, mille järgi on aeg talverehvid vahetada

Kulumisjäljed: Talverehvide muster on spetsiaalselt kavandatud tihedamate ja väiksemate hammastega, mis tagavad parema haarde lumel ja jääl. Seetõttu peate oma autorehve regulaarselt kontrollima, et veenduda, et muster ei oleks kulunud miinimumtaseme alla, mis on Eestis 3,0 mm.
Vanus: Talverehve tuleb vahetada iga viie aasta tagant ka siis, kui need ei ole kulunud, sest rehvide pehendamine toimub ajapikku ning vana rehv võib kaotada oma jõudluse ja tulemuslikkuse.

Kuidas säilitada talverehvide pikaealisust?

Jälgige rehviõhurõhku: Kontrollige rehvirõhku ja jälgige, et see oleks kõigi rehvide puhul sama. Seda tuleb teha regulaarselt, vähemalt korra kuus, sest valesti seatud rehvirõhk võib kiiresti kaotada haarduvuse ja suurendada kütusekulu.
Hoidke rehve õigesti: Talverehve tuleks hoida jahedas, kuivas, pimedas ja õhukeskkonnas. Ärge kunagi hoidke rehve õues ega kuumadel pindadel, sest kuumus ja ultraviolettkiirgus lühendavad rehvide eluiga.
Sõitke rahulikult: Kui sõidate rahulikult ja vältite äkkpidurdusi, siis teete oma autorehvidele suurt teene, sest see pikendab nende tulemuslikkust ja eluiga.

Kokkuvõte

Talverehvide kasutamise kehtivusaeg on ülioluline tegur, mis aitab tagada autojuhi turvalisust, pikendada rehvi eluiga ja vältida trahve. Oma autorehvide hooldamine ja nende kasutamisaja range jälgimine on teie enda turvalisuse huvides. Kui soovite tõhusalt oma rehvidest maksimumi välja võtta, siis veenduge, et nad oleksid õigesti paigaldatud, kõigil oleks õige rehvirõhk ja sõitke neid rahulikult. Kui arvestate seda kõike, saate kindlasti maksimaalse tulemuse oma autorehvidest.