Nullkulu

Nullkulu

kui kaua võib sõita naastrehvidega?

Kui kaua võib sõita naastrehvidega?

Eestlastele on naastrehvid keeruline ja vaidluslik teema, eriti talvel, kus ilmastikuolud ja jäätee tingimused võivad muutuda ettearvamatuks ja ohtlikuks. Alguses tuleb märkida, et naastrehvide kasutamine on Eestis lubatud kuni maini. Selles artiklis uurime, kui kaua võib sõita naastrehvidega ja mida tuleks selle rehvitüübi kasutamisel arvestada.

Vastavalt liiklusseadusele peab autojuht kohandama oma sõidukiirust sõidutee seisundi ja nähtavuse järgi. Seetõttu on rehvide seisund üks olulisemaid tegureid sõidukijuhile, kes soovib liigelda turvaliselt ja vastutustundlikult. Naastrehvidega saab üldjuhul Eestis sõita novembrist aprillini. Kui päevad muutuvad pikemaks ja kevad tuleb, siis on aeg ümber lülituda suverehvidele.

Enne paigaldamist peaksid naastrehvid olema lahtised ja puhtad. Ülevaatusel tuleks veenduda, et naastrehvid oleksid õigesti paigaldatud ning nende seiskumis- ja pidamisjõu parameetrid vastaksid nõuetele. Tähtis on sõita kooskõlas teeoludega ning valida sõiduki maksimaalse kiiruse aste vastavalt sõiduteede ehitusele ja asfaldikihi seisukorrale.

Naastrehvid sobivad kõige paremini jäistele ja libedatele teedele, kus võib esineda lumesadu, jäävihma ja rasket lumekoristust, mis teeb teede käidavaks ilmaga, kui muud rehvitüübid ei taga turvalist sõitu. Samas on naastrehvide eelis nende kehv haarduvus asfaldi/märgade ilmastikuolude korral, mis võib põhjustada pikemaid pidurdusteid ja suuremat ratta libisemist.

Keskkonnahoidlikkus on samuti oluline ja mängib üha suuremat rolli igapäevaelus. Naastrehvid on teada-tuntud müra tekitajad ja aitavad kaasa õhusaastele, kuid samas ei ole nad ainus müra ja õhusaaste allikas. Lisaks võivad pealinnades naastrehvid ületada lubatud piirväärtusi, mis viitab vajadusele seadusandlikele meetmetele.

Teisest küljest on naastrehvid eriti olulised sõitjate jaoks, kes liiguvad sageli väheasustatud aladel ja põhimaanteedel, kus on piiratud hooldus ja lumekoristus. Sõiduõpetajad soovitavad paigaldada naastrehvid, kui teeolud seda nõuavad, sest see parandab märkimisväärselt sõidumugavust ja turvalisust, informeerides samaaegselt ühtlasi, kui palju sõita võib.

Kokkuvõttes võib öelda, et naastrehvid on mõeldud külmematele maastikele ja saab kasutada ainult novembrist aprillini. Nad tagavad turvalise sõidu libedal, jäisel ja lumisel teel, kuid vaevalt sobivad märgatavaks asfaldioludeks. Oluline on ka arvestada, et võrreldes teiste rehvitüüpidega on naastrehvid keskkonnavaenulikumad. Seetõttu on soovitatav neid kasutada ainult siis, kui tingimused seda nõuavad.