Nullkulu

Nullkulu

kes sööb tigusid?

Kes sööb tigusid?

Tigusid on võimalik leida peaaegu igas Eesti aias. Mõned inimesed peavad neid ilusateks ja huvitavateks olenditeks, samal ajal kui teised peavad neid tülikateks kahjuriteks. Kuid üks küsimus, mida üha enam inimesi endalt küsib, on järgmine: kes sööb tigusid?

Tigusid söövad mitmed erinevad loomad. Mõned neist on kiskjad, kes näevad tigusi oma saagiks, samal ajal kui teised söövad tigusid ainult juhuslikult. Selles artiklis vaatleme erinevaid loomi, kes söövad tigusid, ning uurime nende rolli aias.

Konnad ja sisalikud

Paljud inimesed ei tea, et konna- ja sisalikuliigid on suurepärased tigusööjad. Konnad ja sisalikud on öösel aktiivsed ja neid leidub sageli niisketes kohtades, näiteks aia all või kastepiiskade kogunemise kohas. Kui nad leiavad tigusid, söövad nad neid, et oma dieeti tasakaalustada.

Loomade asjatundjad märgivad siiski, et konna- ja sisalikuliigid tõenäoliselt ei suuda tiguseid täielikult hävitada. Nad võivad aidata tigude arvu kontrollida, kuid tigud tulevad tõenäoliselt tagasi, kui nad leiavad endale sobiva keskkonna.

Linnud

Linnud on ka levinud tigusööjad. Mõned linnuliigid, nagu rongad ja varblased, söövad tigusid üsna sageli, eriti kevadel ja suvel. Linnud võivad aidata tigude arvu ka kontrollida, kuid nende mõju on tavaliselt väiksem kui konna- ja sisalikuliikidel.

Linnumajade ja linnutoitjate kasutamine aias on tõhus viis tigude arvu kontrollimiseks. Need meelitavad ligi linnuliike, kes võivad tigusid süüa, samal ajal kui linnud aitavad ka teisi kahjureid aias piirata.

Metsloomad

Lisaks kiskjaid ja tavalisi loomi, võivad metsloomad ka toituda tigudest. Metsloomad, nagu näiteks rebased ja mägrad, näevad tigusid aeg-ajalt oma saagiks. Siiski on tõenäoline, et nad söövad tigusid pigem juhuslikult, kui leides nende teel sobiva snäkipaiga.

Kui aias on piisavalt varjulisi kohti, elavad metsloomad on tõenäoliselt kohal. Aia omanikud, kes looduskeskkonnale kaasa tahavad aidata, võivad kaaluda puude, põõsaste ja varjualuste istutamist, et meelitada ligi metsloomi, kes võivad su aidata tigude arvu kontrollida.

Tigude vältimine ja kontrollimine

Tigude arvu piiramine on aiaomanike jaoks oluline, kuna nad võivad kahjustada taimi ja lillepeenraid. Näiteks võivad nad süüa teie aias kasvatatavaid köögivilju ja marju. Nad võivad olla ka saastatud nakkuste, näiteks leptospiroosi ja salmonella bakteritega.

Tigude arvu kontrollimisel on mitmeid tõhusaid meetodeid. Üks tõhus viis on nende piiramine. Kõige lihtsam viis tigude piiramiseks on nende kahjuritele atraktiivsete putukatõrjevahenditega otsimine. Muud tõhusad meetodid on ka küüslaugu, kohvijääkide ja tuhkade lisamine mulda – kõik tõdede giud paberilehte.

Teine tõhus viis on kasutada looduslikke kahjuritõrjevahendeid. Näiteks kasutatakse musta-kohupiima roosi, mis sisaldab nimetut bakterit, mis aitab tigusid pidurdada. Mõned aednikud soovitavad kasutada ka diatomiitmulda, mis omab ka kahjuri-tõrjevõimet.

Kolmas, kuid võib olla kõige tõhusam viis tigude arvu kontrollimiseks, on lihtsalt nende käsitsi kogumine. Kuigi see nõuab teie aega ja vaeva, võib see olla üks kõige tõhusamaid meetodeid nende vältimiseks. Käes kindad ja kausid, koguge nad kokku ja kasutage neid komposti abil.

Järeldus

On palju erinevaid loomi, kes söövad tigusid, ja nende arvu kontrollimiseks on mitmeid meetodeid. On oluline, et aiaomanikud teeksid koostööd loodusega, säilitades samal ajal oma aia taimede ja kasvukohtade kvaliteeti. Kui tigud hakkavad üle võtma, on alati väärt proovida erinevaid meetodeid, et nende arvu kontrollida, ja kes teab, millist looma või meetodit, aitab teie probleemi lahendada.