Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas arvutihiire?

Kes leiutas arvutihiire?

Läbi aastakümnete on arvutite kasutusviis muutunud. Alates suurtest kastidest, mis võtsid ruumi terve laua pealt ära, kuni väikeste sülearvutiteni, mis mahuvad taskusse, on arvutid muutunud väiksemaks ja efektiivsemaks. Kuid arvuti mugavama kasutamise nimel tehti tähtis avastus – leiutati hiir. Kuid kes täpselt arvutihiire leiutas ja kuidas see asendamatu seade tänapäevaks saigi? Siin on kõik, mida peate selle kohta teadma.

Ajaloost

Arvutihiire väljatöötamine algas juba 1960. aastatel SRI Internationalis, kui nende insener Douglas Engelbart soovis leida uusi viise arvutikasutuseks. Töö käigus mõtles ta välja arvutihiire kontseptsiooni. Esimesel ideel oli aga omad nõrkused – hiire kasutamine nõudis spetsiaalse pinna olemasolu, mille kohal hiirt saaks liigutada. Tahtes leida uusi lahendusi, arendas Engelbart prototüüpsi, kasutades esimest korda pallide süsteemi. See idee andis hiirele võime liikuda vertikaalselt ja horisontaalselt tavalise laua peal ning lingitud graafilisele esitusviisile kasutaja arvutimonitooril.

1968. aastal tutvustas Engelbart oma uut leiutist maailmale, korraldades San Fransisco osariigis demonstreerimise, mis hiljem sai tuntuks kui “Mother of All Demos”. Selle sündmuse käigus demonstreeris Engelbart oma loodud arvutihiirt, kasutades seda erinevate programmide ja tööriistade aktiveerimiseks. Tema demo avas teed rakenduste, nagu näiteks tekstiredaktorite ja tarkvarade juhtimise programmeerimiseks. See aitas tõsta teadlikkust uuest tehnoloogiast ja tehnoloogilistest võimalustest, mis olid olemas arvutite tuleviku jaoks.

Hiire mõju arvutitele ja tarkvarale

Arvutihiir muutis arvutikasutust tuntavalt kehtestades viisi, kuidas me kasutame arvutit ja suhtleme sellega. Enne hiire leiutist olid arvutid toretsevad lukus olevad masinad, mida sai juhtida ainult klaviatuuriga. Hiir mõjutas aga seda, kuidas me suhtleme arvutitega ja juhib meie tähelepanu graafikale ning juhtelementidele, mis on täna arvutiekraanidel nii igapäevased. Samuti mõjutas hiire leiutamine tarkvara arengut, pannes loojad paremini mõtlema kasutajaliidese kujunduse loomisele, et disain oleks funktsionaalne ja kasutajasõbralik.

Hiire tehnoloogilised edasiminekud

Hiir algas tagasihoidlikult, kuid aastate jooksul on see teinud läbi tohutu muutuse ja edasiarenduse. Hiirel on nüüdseks erinevad mudelid ja kujundused ning see töötab traadiga või traadita. Erinevad olulised uuendused on lisandunud nagu laser- ja optiline tehnoloogia, mis võimaldavad veelgi täpsemat ja kiiremat liikumist. Samuti on hiirele lisandunud nuppe ja puuteekraanid ning Bluetoothi ühendus – see kõik on võimaldanud laienenud funktsionaalsust.

Kokkuvõte

Arvutihiir on muutnud ajaloo käiku, seda eelkõige arvutimaailma kontekstis. SRI International’i insener Douglas Engelbart’i avastus muutis arvutikasutust tänapäeval olulisel määral. Arvuti kasutajal on nüüd võimekus on hiirega arvuti juurde jõuda ja kasutada seda kõige tähtsama töö tegemiseks. Hoolimata muutustest ja edusammudest, mis on hiirega kaasnenud, on algsed ideed ja põhimõtted endiselt jõus.