Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas televiisori?

Kes leiutas televiisori

Televiisor on tänapäeval meie igapäevane kaaslane, mida võib leida igas majapidamises. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kes on selle seadme leiutanud? Televiisori leiutamise lugu on üsna pikk ja huvitav ning selles artiklis avame selle sügavustest.

Alustame sellest, et televiisoreid on läbi aegade mitmel korral leiutatud ja edasi arendatud. Esimesed süseemi sarnased seadmed, mis võimaldasid pildi edastamist kaugusele, tehti juba 19. sajandi teises pooles. Neid esimesi seadmeid nimetati pildi edastamiseks ja vastuvõtmiseks ning nad kasutasid erinevaid mehhaanilisi süsteeme, näiteks pöörlevaid kettaid, et pilti tekitada.

Tänapäeva televiisorite esivanemateks on selles vallas mitmeid olulisi isikuid, kuid kõigepealt väärib mainimist šotlane John Logie Baird. Üldiselt peetakse teda telegraafikompanii töötajaks, kes arendas edasi teiste leiutajate tööd ja tutvustas üldsusele esimesena töötavat televiisori prototüüpi. Sellel seadmel oli 30 liiniga vaateväli ja heli edastati eraldi.

Seda, et televiisor oleks nagu seda tänapäeval tunneme, polnud siiski veel tükk aega. Sellise seadme loomiseks vajasime mitmeid täiustusi ja olulisi leiutisi, nagu näiteks kineskoobid, mida kasutatakse pildi projitseerimiseks. Selle seadme edasise arendamisega tegidki tööd nii ameeriklased kui ka eurooplased.

Üks olulisemaid edusamme saavutati aga ameeriklaste poolt. Philo Taylor Farnsworth töötas välja esimese elektronkineeskoobi, mille abil sai pilti edastada, senikasutatava mehaanilise süsteemi asemel.

Algselt käisidki teleprogrammid ainult raadio kaudu, mille järel tuli ette kujutada ka vastuvõtjaid, mida hakkasid tootma erinevad ettevõtted, nende seas näiteks RCA ning General Electric. 1950-ndate aastate arengutega jõuti siis selleni, nagu tunneme seda tänapäeval. Kineskoopide, mikrokiipide ning teiste leiutiste abil on loodud kvaliteetne ja kaasaegne meediaväljund, kus edastatakse programmisid kogu maailmast.

Kokkuvõttes võib öelda, et televiisori leiutamine on olnud pikk ja põnev teekond. Tegemist on ajalooliselt olulise saavutusega, mis on muutunud meie elu lahutamatuks osaks. Tänaseni on seda seadet edasi arendatud ja leiutatud ning oleme näinud mitmeid olulisi arenguid, et jõuda meedia tänapäevaseks tõeliseks kujuks.

Loodame, et see artikkel on teile andnud veidi parema ettekujutuse sellest, kuidas televiisor sündis ja millised olulised isikud sellele kaasa aitasid. Palju on räägitud erinevatest teooriatest, kuid selleks, et need jõuaksid massidesse, oli vaja töötavat seadet, mis ei oleks võimalik ilma nende suurepäraste inimeste abita.