Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas pastapliiatsi?

Kes leiutas pastapliiatsi

Pastapliiatsi leiutamine võttis omajagu aega ja vaeva. Pastapliiats võimaldas kirjutada silest ja puhtalt ilma plekkideta, muutes selle kiiresti populaarseks kirjutusvahendiks. Kuid kes tegelikult leiutas pastapliiatsi?

Pastapliiatsi leiutamine on olnud teema paljudele aruteludele aastate jooksul. Esimesed patendid edukaks pastapliiatsi leiutamiseks esitati enam kui sajand tagasi, kuid esimesed pastapliiatsid olid piiratud. Allpool räägime teile kõige tähtsamatest inimestest, kes aitasid pastapliiatsi leiutada.

John J. Loud

John J. Loud teatas esimesena patentidega modifitseeritud pastapeast kevadel 1888. aastal. Tema eesmärk oli kasutada pastapliiatsi kirjutamiseks rohkem kui lihtsalt kirjapaberit. Ta kavatses seda kasutada ka traadile ja puitpaneelile kirjutamiseks.

László Bíró

László Bíró sai pastapliiatsi patendi aastal 1938 pärast seda, kui tema naine kaebas talle selle üle, kuidas kuulpea pliiatsid alati lekkivad ja lõhnavad. Ta leiutas mitu prototüüpi, kuid uue omasõna polümeriseerimise protsessi väljatöötamisel oli kaasatud ka tema vend.

Ladislao José Biro

Ladislao José Biro koputas 20 aastat hiljem (aastal 1953) Ladislao kabineti uksel, kui ta kohtus John Loudi patenditaotlusest. Pastapliiatsi leiutamise teema oli endiselt alles, et kasutada seda paremini sõjaväe jaoks. Ladislao öeldi, et saaks seda paremaks muuta.

Georg Shaeffer

Georg Shaeffer teenis patendi aastal 1901, kuid küsimus, kas ta leiutas tõepoolest pastapliiatsi, on alles tänaseni vaidlustatud. Mõned allikad väidavad, et ta esitas lihtsalt patendi ideele, mis oli juba Are C. Wilhelmi ja John J. Loudi paberil.

Marcel Bich

Marcel Bichi nimi on tuntud kogu maailmas kui Bic Peni kaubamärgi asutaja. Marcel Bich ostis Biro peni idee aastal 1949 ja arendas selle edasi. Omaette huvitav fakt on see, et “BIC” tähendab “Bich of France”, mis on prantsuse keeles “terasest pastapliiatsi sõna”.

Kokkuvõte

Pastapliiatsi leiutamine on ajalugu täis käänakuid. Ükski inimene ei saa öelda, et nad leiutasid pastapliiatsi üksinda. Tegelikult toimusid arendused koos paljude inimeste ja paatidega ning patenteeriti palju erinevaid lahendusi.

Täna kasutame pastapliiatsit kõikjal. Tundub võimatu ette kujutada tööd, kooli või kodu ilma selleta. Need kõik erinevad suuruse, kuju ja värvi poolest, kuid kõik oleme olnud nendest sõltuvuses. Pastapliiatsi leiutamine on tuled Teed paljudele arendustele ja tehnoloogilistele edusammudele.