Nullkulu

Nullkulu

mis aastal leiutas louis braille punktkirja?

Mis aastal leiutas Louis Braille punktkirja?

Louis Braille oli Prantsuse pimedate kooli juures töötav õpilane, kes leiutas punktkirja aastal 1824. Selle punktkirja loomine oli märgilise tähtsusega samm pimedate inimeste kirjaoskuse ja hariduse parandamisel ning seda kasutatakse tänaseni kogu maailmas.

Kuidas punktkiri töötab?

Punktkiri koosneb reljeefsetest punktidest, mida saab katsudes tunda. Need punktid asuvad mahukal punktiruumil, mis võimaldab kirjutada peaaegu iga tähe, numbrimärgi ja muu kirjaviisi, mis on tavalise trükikirjaga võimalik.

Idee punktkirja loomiseks tekkis Louis Braille’il siis, kui ta otsis tõhusat meetodit oma koolitööde lugemiseks ja kirjutamiseks. Sel ajal olid raamatus vaid samad trükikirjas tähtedega prinditud tähed ja joonistused. Seda oli pimedale raske lugeda ja see võttis kaua aega, eriti kui see oli midagi keerulist. Niisiis töötas Louis välja punktkirja, mis oli lihtne ja efektiivne punktide süsteem.

Punktkiri koosneb kindla suurusega põhivõrest, milles on kuus punkti horisontaalselt ja kaks veeriti. Iga punkt on suhtes kindla kohaga võres, nii et võimalikku tähte oleks võimalik kombineerida 63 erineva variandina.

Miks oli punktkiri nii oluline?

Punktkirja leiutamine oli pimeda kogukonna jaoks tohutu edu ja seda peeti suurtehnoloogiliseks läbimurdeks. Selle kasutamine võimaldas eriti pimedatele inimestele kirjaoskuse ja hariduse omandamise, samuti uurida kirjandust ja teadustöid.

Lisaks punktkirja kasutamisele raamatutes kasutatakse seda ka käejuhendite ja juhiste jaoks, eriti kui pimedatele inimestele tuleb õpetada mõnda konkreetset oskust.

Punktkiri on pime Marta elus oluline

Õpilase Marta, keda tabas koolis raske haigus ja jäi pimedaks, tõdevad, et punktkiri on tema elus väga oluline. Pärast punktkirja õppimist on Marta saanud kirjandust ja teadustööd uurida, omandada muid oskusi ja saada samaväärse hariduse nagu nägijad. Tänu punktkirjale saab Marta iseseisvalt kasutada isegi arvuti klaviatuuri.

Mis on punktkiri tulevik?

Tuletades meelde Louis Braille’i punktkirja leiutamise ajalugu, rõhutame, kui oluline on teha edusamme pimedate inimeste kirjaoskuse ning hariduse ja muude oskuste omandamise parandamiseks. Tehnoloogilise arengu abil mõtlevad teadlased uute punktkirjade võimaluste loomisele, et see muutuks veelgi elulisemaks ja interaktiivsemaks kogu maailma pimedate ja osaliste nägemispuudega inimeste jaoks.

LOPUKS

Selleks, et väljendada ja kasutada energiaid, mis meid ümbritsevad igapäevaselt, oli vaja leiutada uusi kommunikatsioonivõtteid ning arendada tehnoloogiat. Louis Braille’i poolt leiutatud punktkiri on kahtlemata üks sellistest suurtest saavutustest, mis aitasid kaasa kirjaoskuse ja hariduse parandamisele, samuti anda pimedatele inimestele õigused elus võrdselt teiste inimestega. Selleks, et punktkirja täielikult mõista, peame jätkama oma teadmiste arendamist ja õppimist – sellel on veel palju avastamata võlumaailmu, mis aitavad muuta maailma kogukondade elu paremaks.