Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas telefoni?

Kes leiutas telefoni

Telefon on meie igapäevaelus väga oluline seade. Kas oled kunagi mõelnud, kes leiutas telefoni? Kuigi on palju erinevaid lugusid selle kohta, kes telefoni tegelikult leiutas, on ajaloo lehekülgede järgi Alexander Graham Bell see, kes pälvis telefoni leiutaja tiitli.

Kuidas tekkis mõte luua telefon? Ajal, mil leiutati telefon, oli side üsna keeruline ja aeganõudev. Tänapäeval võime kergesti suhelda kellegagi kogu maailmast peaaegu igal ajal, kuid sellest ajastul oli ainus suhtlusvahend kas kirjad või inimese kohalolek. Kirjade saatmine võis võtta päevi ja inimeste kohtumine oli veelgi aeganõudvam.

Seega, kui telefoni mõte tekkis, oli see revolutsioon. Mis inspireeris Alexander Graham Belli leiutama telefoni? Paljud allikad viitavad, et teda innustas Louis Braille, pime prantsuse keeleteadlane, kes loonud punktkirja pimedatele, et nad saaksid kirjutada ja lugeda.

Bell oli huvitatud kõnest ja kuulmisest juba varajases eas, mis muutus eriti oluliseks, kuna tema ema oli raske kuulmispuudega. Ta arendas välja tehnikaid ja tööriistu, mis aitasid tal rääkida tavalisest valjemini, nii et tema ema saaks teda kuulda. Sellest hetkest alates huvitus Bell palju helidest ja muusikast ning püüdis välja mõelda viise, kuidas neid parimal viisil salvestada ja edastada.

Bell oli veendunud, et kui ta saaks välja töötada telefoni, mis võimaldaks inimestel rääkida üle suurem distantsi, võiks see olla kasulik kuulmispuudega ja vaegkuuljatele. Ta oli innukas leiutaja, kes tegi palju tööd helide analüüsimiseks ja edastamiseks. See oli Bell, kes esimesena küsis küsimust: “Kas saan elektri abil kusagil häält edastada?”

Bell alustas koostöös Thomas Watsoniga katsetamist, püüdes luua seadet, mis võimaldaks helisid edastada kaugusest. Alguses oli selline katsetamine keeruline ja keerukas, kuid Bell ei löönud käega. Ta testis erinevaid materjale ja käsitööriistu kuni ta leidis sobiva võimaluse. Belli edukuseks osutus tema võime mõista mehaanikat, elektrit ja helisid.

Mis puutub ajaloolisse tõendusmaterjali, siis 1876. aastal toimunud esimene ametlik telefonikõne on võimas tõestus Belli telefoni leiutamisest. See kõne toimus Bostonis Belli töökojas ja selles osales Belli assistent Watson. Kui Watson kuulis, et Bell oli kõnele heli edastanud, oli tema vastus: “Ma kuulsin teid selgesõnaliselt. Selles küsimuses pole mingit kahtlust.”

See oli esimene kord ajaloos, kui on puutetundlike metallist plaatide abil edastatud kõne ühest ruumist teise. Ajalugu näitab, et telefoni leiutamine oli suurem edusamm tehnoloogia ajaloos.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Belli panus side edusammudesse on olnud hindamatu. Kui Bell töötas oma telefone välja, ei aimanud ta, et sellest saab suur asi, kuid tänu tema leiutisele on ühiskond muutunud. Alexander Graham Belli elutöö on suurepärane näide sellest, kuidas leiutamine võib kaaluda üles märkimisväärse raskuse ja vastutuse.