Kui suur on Euroopa: Avastades mandri suurust ja erinevaid piirkondi
Euroopa on üks maailma suurimaid maid ja üks kõige mitmekesisemaid mandreid, millel on kõik: rikkalik ajalugu, palju erinevaid keeli, kultuure ja geograafilisi piirkondi, mis kõik ulatuvad põhja-lõuna ja itta-lääne suunas. Lisaks on Euroopa ka majanduslik jõud, kus asuvad mõned maailma juhtivad rahvusvahelised organisatsioonid ja paljud maailma suurimad ettevõtted. Sellel mandril on ka mõned maailma suuremad riigid ja kuulsaimad turismisihtkohad, mis meelitavad igal aastal miljoneid külastajaid.
Sellegipoolest on oluline märkida, et Euroopa ei ole homogeenne mandr: erinevad piirkonnad erinevad üksteisest kultuuri, geograafia ja majanduse poolest. Sellepärast pöörame selles artiklis tähelepanu sellele, kuidas Euroopa on geograafiliselt jagatud, selle erinevatele kultuuridele ja keeltele, kuidas keelevahetus riigiti varieerub ja millised on Euroopa majanduslikud tugevused.
Euroopa geograafia
Euroopa pindala moodustab 10 180 000 km² ja ta paikneb mandritevahelisel üleminekualal. Asub Euroopas palju erinevaid kliimavööndeid: alates lõunast, kus asuvad Vahemere äärsed riigid, kus on päikesepaistelised rannad ja soe kliima, kuni põhja, kus asuvad põhjapolaarjoon ja karm kliima. Euroopa on looduslikult väga mitmekesine – tema looduslikud piirid ulatuvad põhjast Uuraliteni, mäestikest kõrbeteni.
Euroopa kultuurid ja keeled
Euroopa on tuntud oma kultuurilise mitmekesisuse poolest, mis on määratud selle geograafilisest asukohast ja ajaloost. Euroopa erinevad kultuurid ja keeled on pika ja värvika ajaloo tagajärg, mis on kujunenud sadade aastate jooksul. Erinevalt Ameerikast ja Aasias ei ole Euroopa mandril ühte valitsevat keelt või kultuuri.
Suur hulk Euroopa riikidest räägib indoeuroopa keeli, nagu inglise, saksa, prantsuse, hispaania, itaalia ja kreeka. Sarnaselt on regioonil mitmeid keeli, mis ei ole ülejäänud maailmas tuntud, näiteks ungari, soome, tšehhi ja poola keel.
Andes hinnangu kultuuridele, tuleks siiski mainida, et Euroopa on rikkaliku ja mahuka kunstiajaloo poolest tuntud, näiteks itaalia renessanss, barokk Prantsusmaal ja Kataloonia modernism Hispaanias. Euroopa kultuuriliikumised on andnud kogu maailmale palju suuri nimesid nagu Michelangelo, Beethoven, Shakespeare, Leonardo da Vinci ja Picasso.
Euroopa majandus
Euroopa on üks suurimatest majandusjõududest maailmas. Euroopa Liidu (EL) majandus on suurem kui USA majandus ja Euroopa on oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandi tõttu populaarne turismisihtkoht. Seda majanduslikku jõudu saab selgitada paljude põhjustega. Üks põhjus on kahtlemata Euroopas asuvate rahvusvaheliste organisatsioonide (nt Euroopa Liit, ÜRO) kohalolek. Suur hulk maailma tippettevõtteid on samuti asutanud oma peakontorid Euroopas, peamiselt Londonis, Pariisis ja Frankfurdis, sest see avab neile märksa laiema turu.
Mitmete linnade ja riikide tuntuse taga on ka seadusandlus, mis edendab avalikku sektorit. See tähendab, et paljud Euroopa riigid nagu Norra, Šveits, Rootsi, Saksamaa ja Soome on elutähtsaid teenuseid hõlpsalt kättesaadavad kõigile oma elanikele, näiteks tervishoiu ja hariduse osas.
Lisaks sellele on ka Euroopa ettevõtluskeskkond väga mitmekülgne, ulatudes väikestest peretoolidest suurte rahvusvaheliste korporatsioonideni. Euroopal on mitu maailma juhtivat kodumajapidamiste kaubamärki nagu IKEA, Nokia ja Nestle. Samuti on Euroopa vehikleid tootvad ettevõtted maailma juhtivate autotootjate hulgas, näiteks BMW, VW, Renault ja Peugeot.
Lõpetuseks võib öelda, et Euroopa on tõesti tõeliselt suur – selle geograafiline mitmekesisus ja erinevused kultuurilises, geograafilises ja majanduslikus kontekstis muudavad ta ainulaadseks ja huvitavaks mandriks. Euroopa on alati olnud märkimisväärne jõud maailmas ja selle seisund ei tundu tänaseks kuidagi muutuvat.