Nullkulu

Nullkulu

mis riigid kuuluvad euroopa liitu?

Mis riigid kuuluvad Euroopa Liitu?

Euroopa Liit (EL) on järjest laienev poliitiline ja majanduslik ühendus, kuhu kuulub hetkel 27 riiki. EL-i liikmesriigid jagunevad vastavalt kuulumisajale kahte rühma: alates ühenduse loomisest 1957. aastal on EL-i alusliikmeteks olnud Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Belgia, Madalmaad, Luxembourg ja hiljem liitunud Taani, Iirimaa ja Ühendkuningriik. Kuid millised on täpselt kõik riigid, mis kuuluvad Euroopa Liitu? Vaatame neid ükshaaval.

Austria

Austria liitus Euroopa Liiduga 1995. aastal ja on selle liige tänaseni. Riik asub Kesk-Euroopas, piirnedes Saksamaa, Šveitsi, Liechtensteini, Itaalia, Sloveenia, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia-ga.

Belgia

Belgia asub Lääne-Euroopas, piirnedes Hollandi, Saksamaa, Luksemburgi ja Prantsusmaaga. Riik liitus Euroopa Liiduga 1957. aastal, olles nii üks EL-i asutajaliikmeid.

Bulgaaria

Bulgaaria asub Ida-Euroopas ning piirneb Rumeenia, Serbia, Põhja-Makedoonia, Kreeka ja Türgiga. Bulgaaria liitus Euroopa Liiduga jaanuaril 2007.

Horvaatia

Horvaatia asub Kagu-Euroopas Aadria mere ääres ning piirneb Sloveenia, Ungari, Serbia, Bosnia ja Hertsegoviina ning Montenegrog. Liitus EL-iga 2013. aastal.

Küpros

Küpros asub Vahemeres Türgist ja Süüriast lõunas, liitus EL-iga 2004. aastal. Küpros on kaotanud oma mõju Turki liitu ja leidnud EList uut absoluutset kasu.

Tšehhi Vabariik

Tšehhi Vabariik on Kesk-Euroopa riik, mis piirneb Poola, Saksamaa, Austia ja Slovakkia-ga. Liitus EL-iga mail 2004.

Taani

Taani asub Skandinaavia poolsaarel ja koosneb üle 400 saarest. Ta logis EL-iga 1973. aastal, kuigi nad valisid välja reguleeritud ruumi.

Eesti

Eesti liitus Euroopa Liiduga mail 2004. See Balti riik piirneb Läänemerega, Lätiga, Venemaaga ja kohati ka Rootsiga. Eesti on maailma digieeskujuks ning innovatiivne tehnoloogiavesi riik.

Soome

Soome on põhjamaade riik, mis piirneb Rootsi, Norra ja Venemaaga. Liitus ELiga 1995. aastal.

Prantsusmaa

Prantsusmaa on Lääne-Euroopa riik, mille pealinn on Pariis. Liitus EL-iga asutajaliikmena 1957. aastal.

Saksamaa

Saksamaa on Kesk-Euroopa riik, liitus EL-iga 1957. aastal. See riik piirneb Taani, Poola, Tšehhi, Austria, Šveitsi, Prantsusmaa, Luksemburgi, Hollandi ja Belgia-ga.

Kreeka

Kreeka asub Kagu-Euroopas ning piirneb Bulgaaria, Põhja-Makedoonia, Albaania ning Türgiga. Liitus EL-iga mail 1981.

Ungari

Ungari asub Kesk-Euroopas ja liitus Euroopa Liiduga mail 2004. Riik piirneb Slovakiaga, Ukrainaga, Rumeeniaga, Serbiaga, Horvaatiaga ja Sloveeniaga.

Iirimaa

Iirimaa on saareriik, mis asub Briti saarte Lääneosas. Iirimaa liitus Euroopa Liiduga 1973. aastal.

Itaalia

Itaalia on Lõuna-Euroopa riik, piirnedes Prantsusmaa, Šveitsi, Austria ja Sloveeniaga. Itaalia liitus EL-iga 25. märtsil 1957.

16. Läti

Läti on Balti riik, piirnedes Venemaa, Valgevene, Leedu ja Eestiga. Läti liitus EL-iga mai 2004.

17. Leedu

Leedu on Balti riik Ida-Euroopas, mis piirneb Läti, Valgevene, Poola ja Venemaaga. Liitus EL-iga mail 2004.

18. Luksemburg

Luksemburg on väike riik Kesk-Euroopas ning liitus Euroopa Liiduga asutajaliikmena 1957. aastal.

19. Malta

Malta asub Vahemere keskel, selle saareriigi naabriteks on Sitsiilia, Liibüa, Tuneesia ja Gozo. Malta liitus Euroopa Liiduga 2004. aastal.

20. Holland

Holland, ametlikult Madalmaade Kuningriik, asub Lääne-Euroopas ning piirneb Saksamaa ja Belgia-g. Holland liitus EL-iga 1957. aastal.

21. Poola

Poola asub Kesk-Euroopas ning piirneb Venemaa, Valgevene, Ukraina, Slovakkia, Tšehhi ja Saksamaaga. Poola liitus EL-iga 2004. aastal.

22. Portugal

Portugal, ametlikult Portugali Vabariik, asub Lõuna-Euroopas Atlandi ookeani ääres. Liitus Euroopa Liiduga jaanuaril 1986.

23. Rumeenia

Rumeenia on Kagu-Euroopa riik, mis piirneb Ukraina, Moldova, Bulgaaria, Serbia ja Ungariga. Rumeenia liitus Euroopa Liiduga jaanuaril 2007.

24. Slovakkia

Slovakkia on Kesk-Euroopa riik, mis piirneb Tšehhi Vabariigi, Poola, Ukraina, Ungari ja Austria-ga. Liitus EL-iga 2004. aastal.

25. Sloveenia

Sloveenia asub Kesk-Euroopas ja piirneb Itaalia, Austria, Ungari ja Horvaatiaga. Liitus Euroopa Liiduga mail 2004.

26. Hispaania

Hispaania asub Edela-Euroopas ning piirneb Portugaliga, Prantsusmaaga, Andorraga ning Gibraltariga. Hispaania liitus EL-i jaanuaril 1986.

27. Rootsi

Rootsi asub Skandinaavia poolsaarel ning piirneb Norra ja Soomega ning Rootsi saartega rikkalik Balti meri. Rootsi liitus Euroopa Liiduga jaanuaril 1995.

Lõpusõna

Euroopa Liit koosneb 27 liikmesriigist, kes on sõltumatud, erineva ajaloo ja majandusega ning kõik on erinevatel tasemetel EL-i integreerituse astmes. Kuna Euroopa Liit hõlmab kõiki Euroopa riike, on selle liikmed erinevad nii suuruse, territooriumi, majanduse kui ka poliitilise ajaloo poolest. Sellegipoolest, euroliit on oluline ja tõhus rahvusvaheline liit, mis soodustab kaubandust, majandust ning võimaldab inimestel lihtsamalt reisida ja koostööd teha oma erinevate projektidega. Oleme õnnelikud, et selline rahvusvaheline liit nagu Euroopa Liit eksisteerib.