Mida sööb tigu?
“Tigu” on liigirikas selgrootute loomade rühm, mida leidub kõikjal maailmas. Selle ühise nime all on erinevaid liike, kelle elupaikadeks võivad olla nii maismaa kui ka veekeskkonnad. Sõltuvalt liigist võivad tigude toidumenüüs olla erinevad loomad, taimed ja detriit.
Tigude roll ökosüsteemides
Tigudel on oluline roll ökosüsteemides, eriti nemad, kes elavad mulla ja taimestiku ülemistes kihtides, puhastades neid jääkidest ja toitainetest. Lisaks tarbivad tigud ka erinevaid baktereid ja seeni, olles seeläbi ka nende levitajaks.
Tigude seedimissüsteem
Enamik kõigi tigude seedimissüsteeme koosneb suhteliselt lihtsast torust, mis ulatub keha peenemast otsast lati suunas. Pärast toidu sissevõtmist mõjutavad süljenäärmed selle seedimist, eraldades ensüüme, mis lagundavad toidud. Seejärel viiakse toit edasi magu, kus eraldatakse maomahlaga happeid, et valgud ja teised keerulised ained veelgi rohkem laguneksid.
Mida söövad maismaal elavad tigud?
Kõige tavalisemad maismaal elavad tigud söövad taimi, eriti nende rohelisi osi. Nad tarbivad ka erinevaid lagunevaid jääke nagu mädanenud lehti ja taimede juurtesüsteeme. Mõned maismaal elavad tigud söövad ka mullas elavaid putukaid ja teisi selgrootuid.
Üks enim tuntud maismaal elav tigu on aedtigu, kes armastab peamiselt taimseid toiduaineid. See röövloom saab toime ka elusate taimede kallal, kuid eelistab sageli juba surnud taimestarpi. Nad saavad ka maos seedida vana taimejäätmeid, mille teised putukad on jätnud.
Mida söövad veealused tigud?
Veealused tigud söövad taimede jäänuseid, näiteks vetikaid ja surnud taimi. Mõni liik eelistab aga elusaid putukaid või teisi veealuseid selgrootuid, nagu näiteks teod.
Kokkuvõte
Tigud on oluline osa ökosüsteemist. Nende toidumenüüs leidub erinevaid loomi, taimi ja muid toiduaineid, mis sõltuvad peamiselt liigist ning elupaigast. Tigude seedimissüsteem koosneb suhteliselt lihtsast torust, kus erinevate ensüümide abil toit lagundatakse. Lõpetuseks, tigude mitmekülgse toidumenüü tõttu on neid liike kohati keeruline määratleda ja eristada, kuid ka seetõttu on nad oma looduses elupaigas väga tähtsal kohal.