Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas lifti?

Kes leiutas lifti

Lift on tõenäoliselt üks olulisemaid leiutisi meie ajaloos. See on mõjutanud meie elu ja tööd, muutnud meie arusaamu kõrguste, hooneehituse ja transpordi kohta. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kes leiutas lifti? Selles artiklis räägimegi sellest, kes on lifti leiutaja ja kuidas ta selle leiutas.

Kes on lifti leiutaja?

Lifti leiutaja Douglas McDougall sai tuntuks Ameerika Ühendriikides 19. sajandil. Tema nimi ei ole tänapäeval kuigi laiaulatuslikult tuntud, kuid kõikide liftide funktsionaalsus põhineb McDougalli väljatöötatud põhimõtetel. McDougalli ideed, mida ta esmakordselt patenteeris 1852. aastal, on siiamaani olulised liftide projekteerimisel ja moderniseerimisel.

Uue hoone ehitus on tavaliselt raskem, kui vanade hoone renoveerimine, kuna esimest ei ole vaja kestvusajaks ümber ehitada ja uues hoones on võimalik kavandada kiireid transpordivahendeid. Kuid tollal tähendas see peamiste probleemidega silmitsi seismist. Üheks peamiseks probleemiks oli kauba ja reisijate transpordi kõrgematele korrustele. McDougallile oli selge, et traditsioonilisi meetodeid kasutades ei oleks ühtegi tõhusat lahendust. Ta tegi esmase sammu suure silla projekteerimisel. McDougall mõistis, et ta peab tegema sama põhimõtte abil kiiruse ja kaalu vahel tasakaalu.

McDougalli loodud lift platvorme hoidis toas asetseva vedru abil paigal. Vastukaalu aitas mõõta kaalu. Ta leidis, et inimese olemus võib aidata kaasa lifti töötamisele. McDougall avastas, et kui inimesed sisenevad lifti, siis langevad nad koos liftiga. Kuna inimesed kaaluvad vähem kui läbipääsetav raskus, siis nõudis see tehnilist lahendust.

Kuidas lift töötab?

Liftide tööpõhimõtted on keerulised. Kuid lihtsustatult töötab lift kahe põhilise põhimõtte abil: vaste ja vastuvõtt.

Alguses pannakse liftis sisse vajutades käima mootorid, mis hakkavad vastukaalu kontrolli all liikuma. Vastukaal mõõdab kaalu ja vähendab hõõrdumist, vähendades seega tehtavat tööd ning suurendades ka tõstevõimet. Seejärel liigub lift horisontaalselt. Seejärel liiguvad kaablid köie otsas, tõstes lifti õhku. Kaabli tõmbejõud sõltub kaabli kogupikkusest. Kui kaabel on väga pikk, väheneb ka lifti tõstejõud. Teisest küljest, kui kaabel on lühike, suureneb tõstejõud.

Alumise kaabliga mõõdetakse külg- ja pöördsagedust. Vasak ja parem kaabel juhitakse vasaku ja parema rullikute, mis aitavad kaablit pingutada. Rullikud liiguvad ülestõusmise ja allatõmbamise ajal koos kaabliga. Seejärel tulevad mängu trossid, mis juhivad liikumist ühest korrusest teise.

Siis on olemas pidur, mis peatab lifti igal korrusel. See töötab hõõrdumise põhimõttel, nii nagu auto pidurid. Kaabli pöördvõnkumist vähendatakse, kui lifti külge kinnitatakse plokid. Plokid vähendavad elevaatori kõrvalekaldumist.

Kokkuvõte

Lift on üks märkimisväärsemaid leiutisi, mis arendas välja kaasaegse linnaehituse. McDougalli leiutised ja ideed, mis tunduvad nii lihtsad, olid tõeliselt murrangulised. Tänaseks on lifti mõju kõrgustele, ehitamisele ja transpordile pöörame tähelepanu igapäevaselt. See on muutnud meie maailma, nii või teisiti.