Nullkulu

Nullkulu

mida süüa kui kõhunäärme põletikuga?

Mida süüa kui kõhunäärme põletikuga

Kõhuvalu, iiveldus, oksendamine ja seedehäired on kõik sümptomid, mis võivad näidata kõhunäärme põletikku. Haigus võib olla äge või krooniline ning võimalike põhjuste hulka kuuluvad alkoholi tarbimine, sapipõie haigused, kõhu vigastused, suitsetamine, ülemäärane rasvumine ja infektsioonid.

Täpse diagnoosi ja ravi määramine on kõige parem arsti valduses, kuid tervisliku toitumise järgimine võib aidata vähendada põletiku sümptomeid ja säilitada kõhunäärme tervist tulevikus. Selles artiklis käsitleme mida süüa ja millistelt toitudest hoiduda, kui teil on kõhunäärme põletik.

Hoiduge kõrgema rasvasisaldusega toitudest

Kõhunäärme põletiku korral tuleks vältida toite, mis on liiga rasvased või õlised. Rasvased toidud peavad keha töötama raskemini, et neid seedida, mis omakorda paneb kõhunääre tööle ekstra raskusega. See võib põhjustada valu ja põletikku. Sel põhjusel tuleks vältida rasvaseid liha- ja kalatüüpe, nagu hamburgerid, frikadellid ja praad ning ka rasvaseid juuste nagu juust, või ja koor.

Alternatiivina võiks kaaluda lahjema valguallika nagu kana, kalkun, kala või ubade ja läätsede tarbimist. Need valguallikad on madala rasvasisaldusega ja sisaldavad vajalikke toitaineid, et keha saaks neid hõlpsalt seedida ja koormust kõhunäärmes vähendada.

Vali kiudainerikkad toidud

Kõhunäärme põletikuga võivad tekkida seedehäired, mistõttu võib aidata kiudainerikka dieedi järgimine. Tooted nagu täisteraleib, pruun riis, oad, herned, köögiviljad ja puuviljad, kui neid õigesti tarvitatakse, võivad aidata seedehäirete probleemide korral.

Kiudainerikkad toidud aitavad hoida seedeprotsessi läbipaistvana. Kiudainete keha aeglaselt lagundamine annab kõhunäärmele aega toitu töödelda ilma ülekoormuseta. Lisaks pakuvad need toidud täiskõhutunnet, nii et tarbides neid, võib vältida ülesöömist.

Puuviljad, mis on suure kiudainesisaldusega ja madala glükeemilise indeksiga, on samuti kasulikud kõhunäärme tervisele. Sellised puuviljad nagu marjad, virsikud, mandariinid ja õunad sisaldavad suures koguses kiudaineid, lisaks ka antioksüdante, vitamiine ja mineraale.

Keeldu imelikest toitudest

Kõrvetised, röhitsemine, kõhulahtisus ja iiveldus – need kõik on tavalised sümptomid, mis võivad esineda kõhunäärme põletiku korral. Sellises olukorras on oluline vältida toite, mis võivad neid sümptomeid halvendada.

Need toidud hõlmavad piima ja piimatooted, alkoholi, vürtsikaid toite, praetud ja õliseid toite, küpsetisi ja maiustusi. Selliste toitude tarbimine võib põhjustada seedehäireid ja valu, mis süvendavad kõhunäärme põletikku. On soovitatav vältida selliseid toite ja valida tervislikumad alternatiivid, mis tervet keha aitavad.

Tulemused

Kõhunäärme põletik on haigus, mis võib ilmneda mitmesugustes vormides. Kuigi inimestel ei ole kõhunäärme põletik kõik samad, võivad paljudel tuua kasu paastumisest ja tervisliku toitumise järgimisest. Kui kõhunäärme põletik veidi hullemaks läheb või sümptomid ei leevene, soovitame pöörduda arsti poole. Kui aga hoolikalt järgida eespool loetletud nõuandeid, on võimalik vähendada sümptomeid ja vältida tulevikus haiguse taastekke riski.