Nullkulu

Nullkulu

mida süüa kõrvetiste puhul?

Mida süüa kõrvetiste puhul

Kõrvetised on ebameeldiv ja valus sümptom seedetrakti probleemide korral. Seda seisundit võib kirjeldada kui kõrgenenud happesusega seedetrakti tagajärjel tekkivat põletavat tunnet rinnus. Kõrvetiste põhjus võib olla mitmekesine, kuid üks üldlevinud tegur on vale toitumine. Teatud toidud võivad ärritada söögitoru ja põhjustada kõrvetisi. Selles artiklis selgitame, milliseid toite süüa ja milliseid toite vältida kõrvetiste puhul.

Kuidas kõrvetised tekivad?

Kõrvetised tekivad siis, kui mao lihaslõõrid ei suuda toidu hoidmisel kõhus seedimise ajal piisavalt tugevat tõmbet luua. Selle tulemusel võib kõhu sisu, sh maohape, söögitorusse tagasi voolata, põhjustada söögitoru ärritust ja kõrvetisi. Kõrvetised võivad põhjustada ka iiveldust, röhitsemist ja ebamugavust kõhus.

Millised toidud võivad põhjustada kõrvetisi?

Mitmed toidud võivad põhjustada kõrvetisi. Söömine vürtsikaid ja rasvaseid toite võib olla üks peamisi põhjustajaid. Vürtsikad toidud süvendavad kõrvetisi, kuna need suurendavad maohappe tootmist, mis omakorda võib põhjustada söögitoru ärritust. Rasvased toidud aeglustavad mao liikumist, mis võib põhjustada söögitoru sisu tagasivoolu.

Samuti tuleks vältida toite, mis on happelised, nagu teatud puuviljad, mahlad, kohv ja alkohol, kuna need aitavad kaasa kõrvetiste tekkele. Nii ka piimatooted, eriti kerged piimatooted, nagu jogurt ja kohupiim. Kohupiimas ja jogurtis sisalduv suhkur võib soodustada kõrvetiste teket.

Millised toidud aitavad kõrvetiste vastu?

Õige toitumise-valikuga võib vähendada kõrvetiste teket ja põletavat tunnet rinnus. Mõned toidud on kõrvetiste vastu isegi kasulikud. Näiteks aluselised toidud nagu kapsas, lehtkapsas, spargelkapsas ja brokkoli aitavad reguleerida maohapet ja vältida kõrvetisi.

Jogurt ja kohupiim leevendavad kõrvetisi, kuna piimatoode vähendab maost tuleva maohappe taset. Kõrvetiste korral tuleks valida kergeid piimatooteid, kuna rasketes piimatoodetes sisalduvad rasvad võivad kõrvetisi süvendada.

Kaerahelbed, riis ja tatar on tervislikud toidud kõrvetiste leevendamiseks. Need teraviljad aitavad maohappel ära seonduda ning samaaegselt neelavad ka toidus sisalduvat hapet.

Vesi on kõrvetiste korral väga oluline, kuna see aitab vähendada maohappe taset. Vahustatud mineraalvesi või maitseta kraanivesi aitavad vältida kõrvetisi.

Viimasena võib-olla üks kõige olulisem faktor – toiduportsjonite suurus. Suured toiduportsjonid ja kiirustav söömine suurendavad maohappe taset ja seega ka kõrvetiste tekke tõenäosust. Toiduportsjonite vähendamine, aeglaselt söömine ja korralik närimine on kõrvetiste vältimiseks ideaalsed tehnikad.

Kokkuvõte

Kõrvetised tekivad tihtipeale pärast söömist, kuid seda saab vältida toitumist tasakaalustades ja õigeid valikuid tehes. Kõrvetiste korral tuleks vältida vürtsikaid, rasvaseid, happelisi ja raskelt seeditavaid toite – või unikaalne smuuti. Seda asemel tasub süüa enim maitsestatud toite, nagu kapsas, piimatooted ja kerged teraviljad. Kõige olulisem on süüa mõõdukas koguses, istuda korralikult ja nautida sööki.

Söömine peaks olema mõnus kogemus, pole midagi hullemat kui valu ja ebamugavus kõhutühjuse korral. Proovi valida oma toidusedelit targalt ja hoolikalt, et vältida kõrvetiste teket. Aluseliste toitude valimine, piisav veejoomine ja õige koguse tarbimine on võtmetegurid, mis aitavad Sul kõrvetistest üle saada.