Nullkulu

Nullkulu

mida süüa gluteenitalumatuse korral?

Mida süüa gluteenitalumatuse korral

Gluteenitalumatus on seisund, mis põhjustab gluteeniga kokkupuutel seedevaevusi. Gluteeni leidub paljudes nisu saadustes ja sellest tulenevalt võib see sisalduda ka paljudes tavalistes toitudes, mida päevast päeva sööme. Selleks, et vältida ebamugavustunde tekkimist, on oluline teada, millised toidud on gluteenivabad. Selles artiklis räägime sellest, milliseid toiduaineid võid süüa gluteenitalumatuse korral.

Gluteenivabad teraviljad

Kui kannatad gluteenitalumatuse all, siis on oluline, et teaksid, milliseid teravilju võid tarbida. Kõige parem on valida gluteenivabad teraviljad. Kinoa, riis, mais ja tatar on head valikud gluteenivabaks toitumiseks, kuna need sisaldavad vähese koguse gluteeni.

Köögiviljad ja puuviljad

Hea uudis gluteenitalumatuse all kannatajatele on see, et köögiviljad ja puuviljad ei sisalda gluteeni. Need on head valikud toitumiseks, kuna need sisaldavad palju vitamiine ja mineraale ning kõik need on tervislikud.

Liha ja mereannid

Liha ja mereannid on samuti head valikud gluteenitalumatuse korral, kuna need ei sisalda gluteeni. Tasub aga pöörata tähelepanu maitseainetele, mida kasutatakse lihatoitudes, sest neis võib gluteeni olla. Veendu, et maitseained on gluteenivabad.

Piimatooted

Piimatooted on enamasti gluteenivabad ja on olulised kaltsiumi ja valgu allikad.

Gluteenivabad jahutooted

Kui soovid süüa leiba, siis tasub otsida gluteenivaba leiba, mis ei sisalda nisujahu. Samuti on olemas palju gluteenivabu pastatooteid, mis sobivad gluteenitalumatuse korral. Sobivad valikud on näiteks riisipasta ja tatrajahust tehtud nuudlid.

Gluteenivabad maiustused

Kui soovid midagi magusat, siis on palju gluteenivabu maiustusi, mis on saadaval turul. Sobivad valikud on näiteks gluteenivabad küpsised, gluteenivaba šokolaad ja gluteenivabad magusained.

Järeldus

Kokkuvõttes on gluteenitalumatusega toitumine lihtsam kui tundub. Kui tead, millised toidud sisaldavad gluteeni ja millised mitte, saad luua gluteenivaba menüü, mis sobib sulle kõige paremini. Oluline on valida mitmekesine toitumine ja süüa palju köögivilju ja puuvilju, mis on tervislikud ja gluteenivabad.