Nullkulu

Nullkulu

mida sipelgad söövad?

Mida Sipelgad Söövad

Sipelgad on väikesed ja kohmakad putukad, kes elavad suuremates ja väiksemates kogukondades peaaegu igal mandril. Sipelgate toiduvalik on aga mitmekesine ning mida nad söövad, sõltub paljudest teguritest. Selles pikas artiklis käsitleme kõige sagedamini söödavaid toiduaineid, mida sipelgad eelistavad.

Mikroorganismid ja seeneviljakandjad

Paljud sipelgate liigid toituvad seentest, mida nad kasvatavad oma pesades. Selleks koguvad nad lehti ja muid orgaanilisi materjale, mida nad niisutavad üksteise uriiniga, et toita kasvatatavat seenevõrgustikku. Seejärel söövad sipelgad seeneviljakehad ja koguvad uue materjali kasvatamiseks.

Lisaks seentele kasvatavad sipelgad ka baktereid, hallitusseente ja interferentseid mikroorganisme, mis aitavad neil toitu muuta ja hankida. Mõned sipelgaliigid eelistavad süüa otse neid mikroorganisme, ilma et need oleksid varem töödeldud.

Invertebraadid ja putukad

Sipelgad söövad ka teisi putukaid, eriti putukamune ja vastsed. Nad korjavad putukaid, nagu kirpe ja lehetäisid, kasutades neid sageli ka oma toitvarude säilitamiseks. Järgmine kord, kui näete sipelgaid, kes kannavad taimedelt mõnda toiduaineid, on tõenäoline, et see on putukas, mida nad otsivad või transportivad.

Loomsed ja taimsed saadused

Sipelgad söövad ka loomseid ja taimseid saadusi, nagu puuviljad, seemned, lille kroonlehed ja mesilasvahad. Mõned sipelgaliigid toituvad ainult magusatest asjadest, nagu näiteks nektar, mesi ja suhkrukaste. Teised jällegi eelistavad seemneid ja vilju ning neile meeldib ka leida mõni maiustus, nagu näiteks kompvekid, küpsised või muud inimtoidud.

Mesilased ja teised sipelgalised

Veel üks huvitav aspekt sipelgate toitumises on see, et mõned liigid on kindlad mesilaste või muude sipelgaliste toitjad. Nad ründavad ja tapsid mesilasi, kogudes nende magusat teonäärmetest erituvat vedelikku. Mõned sipelgalised omakorda söövad muid sipelgaid, eriti röövalterpentiine, kes on tuntud kui kõikide sipelgate vaenlased.

Kokkuvõte

Sipelgate toiduvalik on üsna mitmekesine ning tugevalt seotud nende elustiiliga. Kuigi enamik sipelgaid on taimekasvatajad ja putuka vaditajad, on neil ka vahetevahel vajadus taimede õitsemise ajal koguda magusaid toiduaineid ning ka loomseid saadusi, mis muudavad nende toidusedelit veelgi mitmekülgsemaks. Kui jälgid sipelgate eluviisi, näed huvitavat toitumise mitmekesisust, mis annab neile suurema võime kohaneda elupaikadega ja leida toitu.