Nullkulu

Nullkulu

mida söövad linnud talvel?

Mida söövad linnud talvel?

Kuigi talv võib tunduda rasketena nii inimestele kui ka loomadele, on lindudele talvised toiduotsingud võrdväärselt tähtsad kui suvel. Loodus tunneb aga muret märgade ja kestvate külmade pärast. Seega on oluline, et linnud leiaksid piisava toidulauda, et säilitada oma kehatemperatuur ja energiavarud tõusutrendis.

Millist toitu leiavad linnud talvel?

Enamiku lindude jaoks on toitumine talvel sarnane nagu igal aastaajal – lindude toitumisharjumuste erinevus peegeldab enamasti nende suurust ja pesitsusala. Tavaliselt söövad linnud talvel kolme peamist toiduparti: seemned, viljad ja putukad. Siiski on nende toidutaotlused muutuste keerukad ning võivad sõltuda ka paljudest muudest asjadest, näiteks linnuliikidest ja elupaigast.

Mis on toitudes esikohal?

Seemned ja jõhud

Seemned, jõhud ja õlid võivad olla lindudele olulised energiaallikad. Põld-salvei, rukkilill, päevalill ja võilill on vaid mõned näited talveks põnevalt avanevatest seemevarudest. Kõige sagedamini söödavad linnud päevalille seemneid ning ka peaaegu kõik teised seemned kuuluvad lindude menüüsse. Paju- ja sarapuupähklid, mandlid, kreekapähklid ja ubaosad on teised seast leitavad lemmikud.

Viljad

Puuviljad on lindudele suurepärased vitamiiniallikad, samuti on nad kasulikud tõsta lindude enesekindlust süües kergesti honitud toitu. Enamik linnuliike leiavad taimetoiduallika puu-oksal olevatest marjadest. Mustikad, vaarikad, metsmaasikad, kanarbikud ja kuslapuud sisaldavad lindudele olulisi vitamiine, antioksüdante ja kiudaineid.

Putukad

Ka talvel hulguvad linnud ringi ja püüavad ära külmutada talvisel ajal kõige haruldasemaid putukaid. Kusjuures seened võivad pakkuda kvaliteetset tõuget. Sesoonne putukasöömine võib olla seotud ka pesitsemisperioodidega. Huvitav on teada, et väikesed tihased, nagu rasvatihased, soosivad tihedas toitumises peamiselt ämblikke, keski ja nende vastikuid röövikuid.

Lisaks

Loomulikult ei saa unustada ka vilju ja seemneid sisaldavaid köögivilju ja taimi. Näiteks saab lind õunu rõngasteks lõigata ja pesasid täita. Samuti on lindudele oluline saada piisavalt vett, mis raskete külmade tõttu ei mahu alati jääkihi alla. Seega võib huvitav patendina toimida pesakastialisalune jooginõu.

Mida teha, kui linnud ei leia sobivat toitu?

Loomulikult pole lindude toitumine ainult meie poolt loodud võrevankrite küsimus. Meil on hea meel neid aidata, kui on vajadus! Marjadega keedetud putukapallid, jt. kuuluvad nende lemmikutse toiduainete hulka. Ning erinevaid häkse ja kokkupaneku ideid on tegelikult võimalik ka juhenditena lugeda, mis muudab valmistoitlustamise lindudele veelgi võrratumaks.

Kokkuvõtteks

Lindude toitumine talvel võib olla keeruline ning neil on oluline ülesanne leida piisavalt toitu, et moodustada tõusev energia ja säilitada kehatemperatuur. On oluline jälgida, mis lindudele meeldib ning vajadusel neid looduses aidata. Talvine toit on lahutamatu osa meie lindude eluprotsessist ning üheskoos suudame me muuta talvitumise nende jaoks tõeliseks elamuseks! Talvekuudel vastset toiduvalikut paigaldades saame ka ise oma koduaedades linnulistele veel rohkem köitvaid vaatamisväärsusi juurde tekitada.