Nullkulu

Nullkulu

mida näitab kompuutertomograafia?

“Kas olete hiljuti kuulnud kompuutertomograafiast või CT-st? Kas olete mures oma uuringu põhjuse või tulemuse pärast? Kui jah, siis teid saadab filmitoas uhke masin, mis lubab selgeid pilte vaatamata kehaosale või haigusele. Selle artikli eesmärk on anda põhjalik ülevaade kompuutertomograafiast ja selle kasutamisest.

Mis on kompuutertomograafia?
Kompuutertomograafia, tuntud ka kui arvutatud tomograafia, on meditsiiniline piltimise tehnoloogia, mis loob üksikasjalikke pilte keha sisemusest. See võimaldab arstil määrata diagnoosi ja tuvastada keha erinevate osade kahjustusi, näiteks aju, kopsude, maks, kõhunäärme, neerude, selgroo ja palju muud.

Kuidas kompuutertomograafia toimib?
Kompuutertomograafia kasutab röntgenkiirgust, et teha pilte patsiendi keha detailidest. Kui te läbite kompuutertomograafia, siis viite mööda võimalikku tunnelit. Teie keha selili asetus paikneb avatud ringis, kus on läbi liikuva röntgenkiirgus. Röntgenkiired läbivad keha ja langenud dosimeetrikiirte kogu ulatuses paiknevate antureid.

Arvuti teeb kogutud andmestikust kolmemõõtmelisi pilte, mis näitavad keha siseorganeid ja kudesid. Arstid saavad neid pilte kasutada probleemide tuvastamiseks ning ravimiseks.

Millal võib olla vaja teha kompuutertomograafia uuring?
Kompuutertomograafia võib olla vajalik inimesele, kellel on järgmised sümptomid või seisundid:
– kahtlus kasvajatele või kasvajate diagnoosimine;
– valu kõhu või rindkere piirkonnas;
– haigusnähtudega kopsude, maksa, neerude, ajuturse, insultide või kaltsifikatsioonide uurimine.

Mida tähendab kompuutertomograafia tulemus?
Kui arst teeb teile kompuutertomograafia uuringu, on tulemustel mõned olulised omadused, mis annavad teile teada teie üldisest tervislikust seisundist. Neid omadusi on järgmised:
– Pikselid: Pikslid on väikesed, eraldiseisvad ristkülikud, mis kuvatakse ekraanil. Iga piksel esindab röntgenkiirguse osa. Mida enam pikseleid, seda selgem on ka pilt, milles on kuvatud rohkem üksikasju ja andmeid;
– Tihedus: Tihedus viitab sellele, kui palju röntgenkiirte neeldub keha erinevates piirkondades. Kõrge tihedus vastab luu tihedusele, madal tihedus aga rasvadele või õhule;
– Kontrastsus: See määrab erinevused kahe erineva tihedusega struktuuri vahel. Näiteks kui olete söönud kontrastset jooki, siis on võimalik kuvada veresoonte, neerude või muude siseorganite jooniseid.

Mis on kompuutertomograafia riskid?
Kompuutertomograafia on üks kiirgusmeditsiini abivahenditest, mille teatud kogus kiirgusdoosi on olemas. Niisiis tuleb olla ettevaatlik, et mingit riski ei tekiks.
– Rasedus: kui naine on rase, peaks ta arutama oma arstiga, kas CT-uuring on vajalik. Kuna kiirgus kahjustab looteid väga tõsiselt, ei tohiks seda uuringut läbi viia, kui see ei ole hädavajalik;
– Kontrastaine: kui seda antakse kogu uuringu ajal, on see mürgine. Kontrastsusaine võib põhjustada allergilist reaktsiooni, mis võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme;
– Kiirguse mõju kehale: kuigi nüüd kasutatakse ainult järgmise põlvkonna masinaid, mille kiiritust on räniisolaatorite abil vähendatud, kuid liiga palju kiirgust võib põhjustada põletikku, vähki või muid terviseprobleeme.

Kokkuvõttes on kompuutertomograafia kogenud kolmemõõtmelisele nägemusele, mis suurendab usaldust selle kasulikkuse ja nägemise osas. Igasuguse riski või mure korral tasub kindlasti nõu pidada oma arstiga. Kuna te teate kompuutertomograafiast iga seadme ja protseduuri kohta, tuleks arsti nõuannetest kinni pidada ja jälgida meditsiinitöötajate juhiseid.”