Nullkulu

Nullkulu

mida näitab uriiniproov?

Mida näitab uriiniproov?

Uriiniproov näitab meie keha seisundit ja seda tuleks regulaarselt kontrollida, et vältida võimalikke tervise- ja haigusprobleeme. Uriiniproovi analüüs näitab paljusid erinevaid näitajaid, mis annavad arstile teavet organismi toimimise kohta. Allpool on toodud mõned näitajad, mida uriiniproov näitab, ja nende selgitus.

Uriinikogus (diurees)

Uriinikogus ehk diurees näitab, kui palju uriini me 24 tunni jooksul eritame. Tavaline uriinikogus täiskasvanutel varieerub vahemikus 1,2–2 liitrit päevas. Kui uriinikogus on tavalisest suurem või väiksem, võib see näidata näiteks neerupuudulikkust, hüpertensiooni või muid haigusi.

Uriini värvus

Uriini värvus näitab meie keha vedeliku- ja toitainetetasakaalu. Tavaliselt on uriin kollane või värvitu. Kui uriin on helekollane või värvitu, võib see viidata sellele, et inimene tarbib liiga palju vett. Kui uriin on tumepruun või punakaspruun, võib see olla märk dehüdratsioonist või maksaprobleemidest.

Uriini hägusus

Uriini hägusus näitab meie keha põletikulise reaktsiooni esinemist. Kui uriin on hägune, võib see viidata näiteks põiepõletikule või neeruprobleemidele.

Uriini pH-tase

Uriini pH-tase näitab uriini happesus- või leeliskustaset. Tavaliselt on uriini pH-tase vahemikus 5,5–7,0. Kui uriini pH-tase on alla 5,5, võib see viidata tendentsile moodustada neerukive. Kui uriini pH-tase on üle 7,0, võib see viidata mõnele kuseteede infektsioonile.

Valk uriinis (Proteinuuria)

Valgud on keha ehituskivid ja neil on oluline roll rakkude tootmises. Kuid kui neerud ei suuda valke filtreerida nagu nad peaksid, siis võivad valgud uriinis tekitada probleeme ja siis viitab see proteinuuriale. See võib olla märk neerupuudulikkusest või põletikulistest haigustest.

Punased verelibled

Punased verelibled on olulised vereosakesed, mis transpordivad hapnikku ja süsinikdioksiidi organismis. Kui uriinis esineb punaseid vereliblesid, võib see olla märk põie- või kusejuhakivide esinemisest. See võib viidata ka meeste põletikulistele haigustele nagu eesnäärme põletikud.

Valged verelibled

Valged verelibled on immuunsüsteemi olulised rakud ja nende esinemine uriinis võib viidata põletikulistele haigustele, nagu põletikulised neeruhaigused või infektsioonid.

Ketokehad

Ketokehad on organismi poolt kasutatavad energiakütused, mis toodetakse rasvade ainevahetuse käigus. Kui ketokehad esinevad uriinis, võib see olla märk diabeedist, dieedi muutustest või muudest ainevahetushäiretest.

Uriiniproovi analüüs võib anda arstile palju teavet meie keha seisundi kohta. On oluline regulaarselt kontrollida uriiniproovi, et avastada haigusi või terviseprobleeme varajases staadiumis. Kui kahtlustate midagi või soovite rohkem teada saada uriiniproovi kohta, pöörduge kindlasti oma arsti poole.