Nullkulu

Nullkulu

kuidas pildistada kuud?

Kuidas pildistada kuud

Kui oled kunagi proovinud pildistada täiskuud, siis tead, et see pole alati nii lihtne. Kuidas aga teha kvaliteetseid pilte kuust, mis jätaksid su lummusesse? Sellele küsimusele vastamiseks olen koostanud selle artikli, mis annab sulle vajalikud teadmised ning oskused, kuidas pildistada kuud.

Selleks, et saada võimalikult hea tulemus, tuleb arvestada erinevate aspektidega, nagu näiteks kaamera seaded, objektiivi valik, valgustingimused, parimad pildistamispaigad ja palju muudki. Kõigepealt aga räägime kaamera seadetest.

Kaamera seadistamine

Tegelikult pole tähtis, millist kaamerat sa kasutad – oluline on teada, kuidas seda seadistada. Selleks, et saada selgeid ja teravaid pilte, peab kaamera olema stabiilselt kinnitatud, nii et väiksemadki liigutused ei mõjuta lõpptulemust. Seepärast soovitame kasutada statiivi.

Kuufotode pildistamisel on kõige parem kasutada manuaalset fookustamist, kuna automaatfokusseerimine võib keskenduda valele punktile ja pilt võib tulla udune. Kui kasutad automaatfokust, siis pane tähele, et kaamera teravustab sageli esiplaani objekte ning kuu ja tähed jäävad ebateravaks.

Järgmisena tuleb arvestada säri- ja avasätetega. Üldiselt soovitatakse kasutada pikemat säriaega ja väiksemat avadetaili, kuid see sõltub pildistamistingimustest ja kaamerast. Kuu valgusest tulenevalt võivad säriajad erineda, kuid reeglina valitakse sobiv säriaeg 1/125 sekundit või pikem.

Avasätte valimisel tuleb arvestada ka punase või kollase värviga, mis võib pildil eriti intensiivne olla. Ideaalne avasäte on tavaliselt f/16, kuid see võib erineda, olenevalt olukorrast.

Objektiivi valik

Objektiiv on samuti ülioluline tegur, kui soovid pildistada kuud. Kuu lihtsalt ei mahu tavalise objektiivi raamidesse – sul on vaja teleobjektiivi. Teleobjektiiv annab sulle võimaluse suurema kauguse tõttu teha kaadrisse ka vähem detaile ning hoomata kogu kuu kuma.

Võimaluse korral kasuta apokromaatilist objektiivi, mis annab paremad värvitoonid ja teravuse. Kui oled amatöörpildistaja, piisab sulle ka 200 mm objektiivist. Kõige paremaid tulemusi saavutad aga 400-600 mm objektiiviga.

Valgustingimused ja pildistamispaigad

Võimalikult heade piltide saamiseks tuleb arvesse võtta ka valgustingimusi ja pildistamispaiku. Erinevates olukordades tuleb kasutada erinevaid seadeid ning valgusolusid.

Kuu pildistamiseks sobib kõige paremini selge ja eelistatavalt ka kuiv ilm. Piltidel võid näha, kuidas kuu sära valgustab teiste objektide pinda. Silmapaistvaimaks näiteks on ilmselt veepeegelduse tagajärjel saadud pildid. Lisaks vali pildistamispaigaks koht, kus on vähene valgusreostus ning mingil määral ka maastiku tagaosa, mis rõhutaks kuu suurust.

Kokkuvõte

Kuidas pildistada kuud? Selleks tuleb arvestada kaamera seadete, objektiivi valiku ning valgustingimuste ja pildistamispaikadega. Teleobjektiivi kasutamine võimaldab täpsemaid detaile ning paremaid tulemusi saavutatakse apokromaatiliste objektiivide abil. Oluline on ka valida õige säri- ja avasäte. Parimate tulemuste saamiseks tuleb aga harjutada.

Kuu on universumi üks ilusamaid objekte ning heade piltide saamiseks tuleb teha natuke tööd, kuid tulemus on seda väärt. Olen kindel, et selle artikli abil saad teadmised ja oskused, kuidas pildistada kuud ning sul õnnestub saavutada unikaalseid ja meeldejäävaid tulemusi.