Nullkulu

Nullkulu

kuidas kududa sokki kanda?

Kuidas kududa sokki kanda: juhend algajatele käsitöölistele

Kui oled alles algaja käsitööline või oled olemasolevaid oskusi laiendamas, võib sokkide kudumine tunduda tõeliselt keerulise ja mõnikord isegi hirmutava ülesandena. Selles artiklis anname Sinu käsutusse põhjaliku juhendi, mis aitab Sul luua esimesed sokid endale või oma lähedastele.

Sokid on kudumisel üks kõige populaarsemaid projekte, kuna neid on lihtne kanda ja neid saab kanda aastaringselt. Kui oled algaja käsitööline, võid tunda end veidi ärevil, kuid ära muretse – samm-sammult juhendan Sulle läbi kogu protsessi. Lähme siis pihta!

Vali sobiv lõng ja vardad

Enne alustamist pead valima lõnga ja vardad. Lõnga valik sõltub mitmest tegurist, nagu näiteks sokkide funktsioon (kas need on mõeldud jooksuks, matkamiseks või kodus kandmiseks), kuupäev (kui soovid kududa talvisteks sokkideks, siis soovitame sooja lõnga) ning teie isiklik stiil.

Lõnga valimisel vali midagi, mis sobib Sinu kogemuste tasemega ning loe hoolikalt juhiseid lõnga pesemise ja hooldamise kohta. Varda suurus sõltub lõnga paksusest – suuremad vardad sobivad paksema lõnga jaoks, väiksemad vardad õhemale lõngale.

Kanna silmuseid vartadele

Järgmiseks pead kandma silmused varrastele. Alusta kahekordse sõlmega (tee sõlm ja mõõda lõnga pikus, mis on umbes 10cm pikkus) ning kinnita see varraste külge. Seejärel koo iga silmus eraldi vardale kahekordselt.

Kogu sokiga tuleb alustada sääreosast. Koo nii palju rida, kui soovid, et sokk ulatuks sääre keskele. Siis alusta kandmise kudumist.

Kanna silmuseid ära mõõdetud alusplangule

Järgmine samm on silmuste ära kandmine mõõdetud alusplangule. Kõik plangud koosnevad kahest osast – hammaste ja kontsade osast. Mõõda hammaste jaoks oma jala ümbermõõt (aga mitte liiga pingul) ning koo silmused vastavas suuruses.

Kui oled sääreosa lõpetanud, jätka silmuste kudumisega. Kui oled silmused mittevajalikul hetkel maha pannud, siis tuleb kudumist jätkata juba olemasolevate silmustega.

Kasuta silmuste kammimist

Et tagada, et sokk püsiks kenasti jalas, tuleb kududa sisetalla kuju, alustades kontsadest. Selles osas tuleb kasutada silmuste kammimistehnikat – koo igal teisel silmusel, jättes enne ja pärast silmust umbes ühe cm lõnga.

Nüüd, kui oled kudunud kõik silmused kontsade osas, jätka kudumist hammastele.

Koo kanna silmused

Kui kand on valmis, saad jätkata ülejäänud kudumisega. Jätkates hammaste kudumist, tuleb nüüd kannaosa sissekududa silmused. Tavaliselt kootakse selleks pool silmustest.

Kontrocorni kasutamine võib siinkohal olla kasulik, kuna see muudab kanna säärast kindlamaks ja annab sellele lisastruktuuri.

Lõpeta sokk ülaosas

Kui oled kuduud kannaosad, on aeg jätkata sokkide ülaosaga. Alusta kudumist ülevalt ja jätka ridade kudumist kuni soovitud pikkuseni. Kudumise lõpetamiseks lõika lõng umbes 15cm pikkusena ning tõmba läbi viimasest silmusest. Seejärel kinnita lõng sokile.

Lõpetuseks

Valmis on esimene sokk! Korda protsessi, et saada teine sokk. Jäta mõned lõngad järele, et kinnitada kindlalt silitatud lõng ja teha saledad servad. Kui oled valmis, on Sinu uued sokid valmis kandmiseks.

Kokkuvõte

Sokkide kudumine võib tunduda keeruline, kuid järgides samm-sammult juhendit, ei tohiks see olla probleem. Vali sobiv lõng ja vardad, kanna silmused õigesti vartadele, koo kannaosa ja lõpeta sokk ülemisel osal. Ära unusta momente, mida tuleb jälgida – näiteks silmuste kammimistehnikat ja kontrocorni kasutamist, et saada stabiilne ja vastupidav kannaosa.

Loodame, et see artikkel oli kasulik ja julgustame Sind alustama oma esimest sokkide kudumist!