Kuidas kasvatada hibiskust: tõhusad nõuanded algajatele aednikele
Hibiskus on värvikas ja kaunis õistaim, mis võib tuua sinu aeda hulgaliselt rõõmu. Selle taime kasvatamine võib vajada natuke rohkem tähelepanu ja hoolt, kuid kui oled algaja aednik, siis pole vaja muretseda. Siin on mõned tõhusad nõuanded, et saaksid kasvatada oma aiamaal hibiskusi ja nende õitsemist imetleda.
Mis on hibiskus?
Hibiskus on troopiline õistaime perekond, millel on eri tüübid lilli. Need taimed on pärit Kesk-Ameerikast ja Aafrikast, kuid on üle maailma levinud nii siseruumides kui ka välitingimustes kasvatatavate taimedena.
Mõni hibiskuseliik võib kasvada kuni seitsme meetri kõrguseks, kuid enamus kasvavad keskmiselt umbes kaks meetrit kõrguseks. Taimede lehestik on roheline ja kohev ning nende õied võivad olla erinevat värvi, kuju ja suurusega, lisaks on neil tavaliselt kaunistavad tolmukad.
Kuidas valida sobiv taimekoht?
Hibiskuse taimed eelistavad päikesepaistelist kohta, kus võiks saada vähemalt 6-8 tundi päikesepaistet päevas. Liiga varjulises kohas kasvades võib taimelehtede värv muutuda kahvatuks ja õitsemine võib olla halvem. Hibiskust tuleks eriti kaitsta külma tuule eest, mis võib taime kahjustada.
Millist mulda hibiskus armastab?
Hibiskus eelistab neutraalset mulda, mis on hästi kuivendatud. Kui taim kasvab liiga märjas mullas, võib tema juured mädaneda. Seetõttu on oluline, et muld oleks piisavalt õhuline ja vesi saaks hõlpsalt läbi imbuda.
Kastmine ja väetamine
Hibiskuse kastmine ja väetamine on ülioluline, et taime õitsemine oleks täiuslik. Taim vajab regulaarset kastmist, kuid liigne kastmine võib taime juurestiku kahjustada. Taime tuleks kasta nii, et muld saaks korralikult leotatud, kuid vee seismine potti põhjale vältida.
Väetamine on hibiskuse kasvatamisel väga oluline. Parem on valida vedel väetis, mis sisaldab lämmastikku, fosforit ja kaaliumi. Väetamist tuleks teha üks kord kuus kevadel ja suvel, kuid väetist ei tohiks anda talvekuudel.
Kui kärpida hibiskust?
Hibiskuse kärpimine on oluline, et taime kuju säilitada ja tervislikuks jätta. Kui tundub, et taime võrse on muutunud väga pikkaks või hõredaks, võib selle kärpida. Parim aeg kärpimiseks on kevadel või suvel pärast õitsemist.
Kui kehvsti kasvatatud taimed on, on sageli halvasti hooldatud või kärbitud. Kuidas kärpida, sõltub pigem konkreetsest taime tüübist ja järgitakse parimaid hibiskusel kasvatamise kogemusi.
Hibiskuse tüübid
Hibiskust on erinevaid tüüpe, mis varieeruvad nende õie kuju, suuruse ja värvuse poolest. Allolevas tabelis on toodud mõned kõige populaarsemad hibiskuse tüübid. Kuid tioo juurde kuulub veel rubiin.
Tabel 1: Hibiskuse tüübid
Nimi
Kirjeldus
Hibiskus rosa-sinensis
Lehed on nahkjad, õite suurus kuni 15 cm
Hibiskus mutabilis
Üks või mitme värviga õied, õied muutuvad ühest värvist teise
Hibiskus syriacus
Lilled värvilised, õie kuju on kella ja hüatsindi sarnane
Hibiscus moscheutos
Suured õied, valge, roosa või punane, kuni 30 cm diameetriga
Kokkuvõte
Hibiskuse kasvatamine on kui kunst, mis võtab aega ja vaeva, kuid kui panustad talle piisavat tähelepanu, siis võid saada ka häid tulemusi. Nagu kõigi taimede kasvatamisel, on väga oluline, et leiaksid taimele sobilikud tingimused ja panustaksid vajalikku aega selle kasvatamiseks. Soovime sulle häid tulemusi hibiskuse kasvatamisel ning naudi kauneid õisi, mida need taimed toovad.