Nullkulu

Nullkulu

kuidas arvutada tuludeklaratsiooni tagastust?

Kuidas arvutada tuludeklaratsiooni tagastust?

Tuludeklaratsiooni tagastus on Eestis tavapärane luba, mis annab maksumaksjatele võimaluse saada tagasi osa maksust, mis neilt eelmisel aastal koguti. Tagastuse suurus sõltub paljudest teguritest, nagu tulu suurus, maksuvaba tulu määr, pensionikindlustus- ja tulumaksu määr, samuti erisoodustuste arv, mida maksumaksjale antud aasta jooksul anti. Kui soovid teada saada, kuidas arvutada oma tuludeklaratsiooni tagastust, siis on see artikkel sulle!

Alustame kõige olulisemast – tulu suurusest. Tuludeklaratsiooni tagastus sõltub otseselt sinu aastasest tulust. Maksu- ja Tolliameti kodulehel saad sa teada, millised on maksuvaba tulu piirmäärad vastavalt sinu tulule. Tagastus on suurem nende inimeste puhul, kellel on väiksem tulu, kuna nemad jäävad tihti madalama maksuvaba tulu piirmäära sisse.

Teine oluline faktor, mida peaksid kaaluma, on pensionikindlustus- ja tulumaksu määr. Kui maksusumma ületab 120 eurot, siis on keskmiseks maksumääraks 20%. See tähendab, et sinu tagastus on suurem, kui sa maksid rohkem maksu kui maksuvaba tulu piirmäär, kuid väiksem, kui sa maksid alla selle.

Kolmas faktor, mida peaksid meeles pidama, on erisoodustuste arv. Erisoodustused on erinevad tööst sõltuvad toetused ja lisandväärtus, mida tööandja võib maksta sinu kontole või otse sulle kui töötajale sularahas. Kui sa said eelmisel aastal palju erisoodustusi, siis on su tulumaksu summa suurem. Seega on ka sinu tagastus väiksem.

Siinkohal on oluline märkida, et selleks, et sinu tagastust korrektselt välja arvutada, pead sa esmalt ise oma aasta tulu ja kulud korraks üle vaatama. Kui sul on palju kulusid, siis oled sa leidnud endale lihtsa võimaluse, kuidas oma tagastust suurendada. Siiski, ära unusta, et kõiki kulusid ei saa tagasi arvestada maksusummadena.

Nüüd, kui sa oled arvutanud oma tulu suuruse ja tead, kui palju maksusummat tuleb sul tasuda, on aeg leida oma tulumaksu peidetud kasum! Selleks, et sinu tagastus oleks suurem, pead sa teadma kõiki maksuvabasid toetusi, millele oled õigus.

Kui sa oled näiteks lapsi kasvatanud, siis võid olla õigustatud lisatagastusele, kuna sa saad lisatoetust erinevatelt organisatsioonidelt. Samuti on sul õigus saada tagastust olemasoleva laenu intresside eest, mida sa oled juba maksnud. Kõik need erinevad tegurid mõjutavad sinu tagastuse suurust.

Lisaks eelnevatele faktoritele mõjutavad sinu tagastuse suurust ka need, mis on seotud teiste maksudega. Kui sul oli kinnisvara või sulle kuulus mingi ettevõte, siis on mõistagi ka sinu tagastuse arv suurem, kuna sa pead tasuma ka vastavat maksu.

Kokkuvõttes annab kogu see protsess sulle aimu, kui palju tagastust saab, kuid sellest täpse arvutuse saamiseks on sul vaja ise otsida oma tulude andmeid ning lugeda õigusakte, mis on seotud sinu ameti- ja riikliku tööga.

Seega, kui oled valmis ülevaatama oma aasta tulu ja kulutusi, siis suudad sa ise oma tagastuse suurust suurendada. Ja ei ole midagi paremat kui teadmine, et sa saad tagasi osa oma raskelt teenitud maksurahast!