Nullkulu

Nullkulu

kuidas arvutada tagastatavat tulumaksu?

Kuidas arvutada tagastatavat tulumaksu

Tulumaksu arvestamine on olnud üks nendest teemadest, mis tekitavad inimestes palju segadust. Kuid õnneks on see protsess muutunud palju lihtsamaks ja arusaadavamaks tänu uuele e-taotluse vormile, mis võimaldab inimestel tulumaksu deklareerida veebis mugavalt ja kiirelt.
Sellest artiklist leiad üksikasjaliku juhendi, kuidas arvutada tagastatavat tulumaksu sellel maksuaastal.

Töötasu summa ja maksuvaba tulu määr
Töötasu summa on see summa, mida inimene teenis aasta jooksul. Kui see summa on väiksem kui maksuvaba tulu määr (2020. aastal 6000 eurot), siis ei pea sellel aastal tulumaksu maksma.
Maksuvaba tulu määr sõltub inimese elukohast ja perekonnaseisust. Näiteks maksuvaba tulu määr ühele inimesele on 6000 eurot, kuid kui inimest on rohkem kui üks, siis tõuseb maksuvaba tulu määr vastavalt perekonnaseisule ja laste arvule.

Arvutusmeetodid
Tulumaksu arvutatakse töötasu alusel ning summa sõltub nii inimese teenitud palgast kui ka maksuvaba tulu määrast.
Tulumaksu arvutamiseks on kolm meetodit – kuumaksed, tööandja poolt arvestatud kuumaksed (netopalk) ja aastamaksed.

Kuumaksed – Eestis on tavapärane, et tööandja arvutab töötaja kohustuslikud maksud töötaja brutopalgast ise ja maksab nende eest riigile. Tööandja teeb seda arvutustööd panga kaudu ja alles seejärel laekuvad töötaja pangakontole netosumma.
Netopalk – tööandja poolt arvestatud kuumaksed, on summa, mis kätte laekub pärast kohustuslike maksude mahaarvamist. Seega on netopalk inimesele reaalselt kättesaadav summa.
Aastamaksud – Teine meetod on igakuiste kuumaksete asemel kogu aasta peale maksumäära rakendamine. Protsess on põhimõtteliselt sama, mis igakuiste maksude puhul, kuid arvutamine on veidi keerukam, kuna raha kantakse kontolt ainult korra aastas.

Hüvitised
Töötaja võib saada tulumaksu hüvitist, kui ta on aasta jooksul maksnud rohkem tulumaksu, kui tal tegelikult tuleb maksta. Ainult need töötajad, kelle aastane sissetulek ei ületa 25 400 eurot, saavad taotleda hüvitist. Selleks peavad nad täitma tulumaksu tagastamise avalduse ning esitama selle tuludeklaratsiooni vormi kaudu.

Mida teha, kui oled tulumaksu alamakstud?
Kui inimene on tulumaksu alamaksnud, on tal kaks võimalust – tasuda puudujääv summa ühe maksega või maksta summa osamaksetena.
Kui valite maksmise osamaksetena, peate iga kuu saatma riigile arvestuse, kui palju soovite tasuda.
Üldiselt on hea mõte võimalikult kiiresti oma maksukohustused täita, et saaksite olla kindel, et olete maksnud kõik, mida peate. See hoiab ära hiljem tulevaid trahve ja võimalikke probleeme maksuhalduriga.

Kokkuvõte
Tulumaksu deklareerimine ja arvutamine võib tunduda esimesel korral keeruline ja segane, kuid pigem on see lihtsam, kui tundub. Ülaltoodud sammud peaksid aitama teil aru saada, kuidas arvutada tagastatavat tulumaksu ja vajadusel taotleda ka hüvitist. Pea meeles, et tulumaksu tasumine on teie kohustus kodanikuna. Raha, mille riik saab tulumaksu vormis, kasutatakse meie riigi eelarve finantseerimiseks ja riigi kulutuste katmiseks tervikuna. Seega aitab õige arvutus aidata kaasa meie kõigi jaoks parema tuleviku loomisel.