Nullkulu

Nullkulu

kuidas arvutada protsenti?

Kuidas arvutada protsenti: täielik juhend algajatele

Protsent on matemaatiline mõiste, mis tähendab “sada jagatud” ja seda kasutatakse tihti raha arvutamisel, kauplemise, majanduse ja statistika valdkondades. Protsendi määramine on lihtne, kui kasutate õiget valemit ja järgite mõningaid lihtsaid samme. Selles artiklis räägime lähemalt sellest, kuidas arvutada protsenti.

Mis on protsent?
Enne kui alustate protsendi arvutamist, peate teadma, mis see täpselt on. Protsent on osa tervikust, mis on võrdne sajaga. Näiteks, kui teil on 100 õuna, siis üks protsent ehk üks osa on üks õun. Kui teil on kaks protsenti ehk kaks osa, siis on see kaks õuna.

Kuidas arvutada protsendi väärtust?
Protsendi väärtuse arvutamiseks peate teadma kahte näitajat – terviku ja protsendi osa. Tervik võib olla mis tahes arv või summa, mida soovite protsendi määramiseks kasutada ja protsendi osa on selle terviku osa, mida soovite määrata protsendina. Näiteks: Kui teie palk on 1000 eurot ja soovite teada, kui palju on 15% sellest summast, peate korrutama terviku (1000 eurot) protsendi osaga (15%) ja jagama tulemuse 100-ga.
1000 x 15 / 100 = 150

Kuidas arvutada protsent protsendist?
Mõnikord on vaja arvutada protsent protsendist, näiteks kui soovite teada, kui palju on 5% 20% -st. Selleks peate korrutama esimese protsendi (5%) teise protsendi protsendiga (20%) ja jagama selle tulemusega 100.
5 x 20 / 100 = 1

Kuidas arvutada protsent suuremast summast?
Kui soovite määrata protsendi suuremast summast, peate alustama selle protsendi arvutamist väiksemast summast ja seejärel arvutama selle summa suuremalt. Näiteks, kui teil on 500 eurot, mis on 20% teie sissetulekust, saate sellest järgmise valemi abil teada, kui suur on teie kogusissetulek:
500 x 100 / 20 = 2500 eurot

Kuidas arvutada protsent väiksemast summast?
Kui soovite määrata protsendi väiksemast summast, peate jagama selle väiksema summa suurema summaga ja seejärel korrutama selle tulemuse sajaga. Näiteks, kui soovite teada, milline on 45 euro osa 300 euro summast protsendina, saate sellest järgmise valemi abil teada:
45 / 300 x 100 = 15%

Kuidas leida protsendi osa?
Kui teate protsendi väärtust ja selle protsendi osa, saate korrutada protsendi ja terviku väärtuse ning jagada selle tulemuse sajaga selle protsendi väärtuse leidmiseks. Näiteks, kui soovite leida 5% osa 150 eurost, saate järgmise valemi abil leida selle osa väärtuse:
5 x 150 / 100 = 7.5 eurot

Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et protsendi arvutamine on lihtne, kui järgite mõningaid lihtsaid samme. Alustage terviku ja protsendi osa määramisest, seejärel kasutage sobivat valemit, et leida vajalik tulemus. Oluline on meeles pidada, et protsendi arvutamiseks on võimalik kasutada erinevaid valemeid, sõltuvalt sellest, millist tulemust soovite saada. On oluline märkida, et protsendi arvutamine on vajalik igapäevaelus erinevates valdkondades, seega on see oskus, mida tasub õppida.