Nullkulu

Nullkulu

kuidas leida protsenti?

Kuidas leida protsenti: kõik, mida pead teadma

Kas oled kunagi rahvastikuprognoosidel silma peal hoidnud või kalkulaatorit kasutanud, et arvutada välja teatud summa protsent? Kui jah, siis oled kuulnud protsendist. See on osa matemaatikast, mida kasutatakse erinevates valdkondades nagu majandus, teadus ja tervishoid. Kui aga tuled sellise arvutusega esimest korda kokku, võib protsendi arvutamine tunduda keerulisena. Õnneks on protsendi leidmine lihtne ja selles artiklis selgitame kõike, mida pead teadma.

Mida tähendab protsent ja kuidas seda leida?

Protsent või % tähendab saja osa. Näiteks, kui sul on 100 õuna ja sa tahad teada, kui palju on 20% sellest arvust, siis pead korrutama 100 x 20/100. See annab tulemuseks 20 õuna.

Lihtsamalt öeldes tähendab protsendi leidmine seda, et arvutad, kui palju midagi muudab teie algset number, mis on 100%. Järgnevalt selgitame erinevaid meetodeid protsendi leidmiseks.

Kuidas protsendi leidmine töötab?

Protsendi leidmiseks on kolm erinevat viisi: korrutamine, jagamine ja liitmine. Kuidas leida protsenti nende erinevate meetoditega, selgitame allpool.

Kuidas leida protsent korrutades?

Kõige lihtsam viis protsendi arvutamiseks on kasutada korrutamist. Kuidas see töötab? Vaatame näidet:

Kui tahad leida, kui palju on 15% 5000-st:

Korruta 5000 x 15 / 100 = 750.

Seega on 15% 5000-st 750.

Kuidas leida protsent jagades?

Teine meetod protsendi arvutamiseks on jagamine. Kuidas see töötab? Vaatame järgmist näidet:

Kui tahad leida, kui palju on 25 protsenti 80-st:

Jagada 80 100-ga: 80 / 100 = 0,8.

Korrutada 0,8 25-ga: 0,8 x 25 = 20.

Seega on 25% arvust 80, 20.

Kuidas leida protsent lisades?

Kolmas meetod protsendi leidmiseks on liitmine. Kuidas see töötab? Vaatame veel ühte näidet:

Kui sul on 200€ ja soovid sellele lisada 10%:

Leida 10% summast: 200 x 10 / 100 = 20.

Lisada arvutatud summa algsele summale: 200 + 20 = 220.

Seega on 10% 200-st 20 ja seega on uus summa 220.

Miks on protsendi leidmine tähtis?

Protsendi leidmine on tähtis, sest seda kasutatakse üldises aritusprotsessis igapäevaelus. Näiteks arvutatakse protsenti kasutades õppemaksu suuruse juures, sissetulekute prognoosimisel jne. Teadmine, kuidas protsendi arvutamine töötab, on need valdkonnad, mis kasutavad sellist arvutust väga oluline.

Protsendimäärade rakendused igapäevaelus

Protsendi leidmise protsess toob kasu igapäevaelus erinevates valdkondades. Allpool leiate mõned populaarsed valdkonnad, kus protsent on eriti oluline.

Majandus ja finants

Turul on oluline arvutada protsenti, eriti kui tegemist on aktsiaturu ga. Turul toimuvad muudatused võivad mõjutada aktsiate hindu ja see hinnavahe võib näidata protsentides. Samadel põhjustel võib inimene arvutada oma panuse suuruse protsentides võimalikus investeerimiskavas.

Tervishoid

Protsendi leiutamine on oluline ka tervishoiuasutustes. Näiteks kasutatakse seda meetodit vere glükoositaseme analüüsimisel, kus arvutatakse tervishoiutöötaja poolt kindlaks määratud protsent või naatriumi kontsentratsiooni määramisel vere seerumis.

Haridus

Hariduse valdkonna puhul on protsentide arvutamine eriti oluline, et õppurid saaksid arvutada oma hinnete võrdlemise kontserdi.

Turundus ja müük

Turundus ja müük on valdkonnad, kus protsent on oluline mõõde toodete ja teenuste edukuse hindamisel. Reklaamikampaaniates leiduvad statistilised andmed võimaldavad sarnaste müügiliinide võrdlemist või kindla rühma ostjaomaduste uurimist.

Lõppmõtted

Protsendi leidmine on lihtne ja selles artiklis jagasime erinevaid tehnikaid, et seda saavutada. Nagu näete, eksisteerib kolm erinevat meetodit, korrutamine, jagamine ja liitmine, protsendi leidmiseks. Igaüks on erinev ja peaks selleks sobima erinevatel juhtudel. Oluline on arvutada protsenti mitmesugustes valdkondades, sealhulgas rahandus, tervishoid, haridus, turundus ja müük, et leida kõige täpsema hinnangu, mis teie ala peaks tegema. Kui protsendi arvutamine vajab rohkem selgust, siis peaksid pöörduda oma matemaatikaõpetaja poole või otsida abi internetist.