Nullkulu

Nullkulu

kuidas aidata depressioonis teismelist?

Kuidas aidata depressioonis teismelist

Depressioon on haigus, mis mõjutab paljusid inimesi, eriti noori. Kui teismeline on depressioonis, võib tema elu raskemaks muutuda ning võib olla keeruline teada, kuidas teda aidata. Selles artiklis vaatleme, kuidas aidata depressioonis teismelist.

Selles artiklis saad teada:
Mis on depressioon ja millised on selle sümptomid?
Millised on depressioonis teismelise tunnused?
Millised on depressiooni põhjused?
Kuidas aidata depressioonis teismelist?

Mis on depressioon ja millised on selle sümptomid?

Depressioon on haigus, mis mõjutab teie meeleolu, tundeid ja käitumist. Sümptomid võivad olla väga erinevad ja erinevad inimeseti. Kuid kõige tavalisemad sümptomid on järgmised:

Madal enesehinnang ja negatiivne mõtlemine.
Loidus ja huvipuudus.
Unetus või liigpikk uni.
Söögiisu võib muutuda.
Ebameeldivad füüsilised sümptomid, nagu peavalud ja kõhuvalu.
Ärevus ja ärrituvus.

Millised on depressioonis teismelise tunnused?

Teismelised, kes on depressioonis, võivad muutuda ummikusse ning hoida end teistest eraldatuna. Nad võivad käituda häbelikult ning mitte soovida osa võtta sotsiaalsetest tegevustest. Depressioonis teismelised võivad tunda end kurbade ja lootusetutena ning nende meeleolu võib muutuda kiiresti. Neil võib olla probleeme keskendumisega, mis võib mõjutada nende õpinguid.

Millised on depressiooni põhjused?

Depressiooni põhjuseid ei saa täpselt kindlaks teha, kuid teadlased usuvad, et põhjused võivad olla erinevad. Mõned neist põhjustest on järgmised:

Geneetika: Depressioon võib olla pärilik.
Trauma: Raskete olukordade, näiteks lähedase inimese kaotuse või raskete suhete kogemine võib põhjustada depressiooni.
Biokeemia: Keemiliste neurotransmitterite tasakaalu muutused võivad mõjutada meeleolu.
Stress: Pikaajaline stress võib põhjustada depressiooni.
Neurodegeneratiivsed haigused: Teatud haigused võivad põhjustada depressiooni teismelistel.

Kuidas aidata depressioonis teismelist?

Kuula teismelist: Oluline on kuulata depressioonis teismelise muret ja küsida küsimusi. Kuulamise abil saate selgitada, mis teismelisel muret teeb ja vajadusel leida lahenduse.
Ärge andke nõu ega kritiseerige: Vältige nõuannete andmist ja kriitikat. Teismeline peab tundma, et teda mõistetakse ja toetatakse.
Püüdke teismelist motiveerida ja toetada: Aidake teismelistel endaga järjest rohkem tegeleda ja õppida, kuidas enda eest hoolitseda.

Kui teie laps on depressioonis, siis oluline on meeles pidada, et see on haigus ja seda ei saa kontrollida. Oluline on pakkuda teismelisele tuge ja julgustust ning hoiduda kriitikast ja nõuannetest.

Kokkuvõte

Depressioon on haigus, mis võib mõjutada iga inimest, sealhulgas noori. Depressioonis teismeline võib muutuda ummikusse ja hoida end teistest eraldatuna. Oluline on kuulata teismelist ja aidata teda siis, kui ta seda vajab. Peamine on toetada ja julgustada ning vältida nõu andmist ja kriitikat.

Kui sa oled mures oma lapse või mõne teise noore sugulase pärast, kes võib olla depressioonis, siis võta ühendust spetsialistiga, kes aitab sul mõista, kuidas saad teda aidata.