Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt tulevad hambad?

Kui vanalt tulevad hambad

Hamba tulek on oluline verstapost lapse arengus, mis märgib liikumist beebi varajasest staadiumist uude ja põnevasse etappi. Vanemad ootavad põnevusega selle esimese ühist suur sündmust, kuid samal ajal võib selle protsessiga kaasneda ka ebamugavustunne, valu ja raskused toitumise ning unega. Selles artiklis uurime, millal ja kuidas hambad kasvama hakkavad ning milliseid samme saate võtta, et hõlbustada protsessi oma lapsele.

Millal hambad tulevad?

Hammaste tulek võib erineda lapsest lapsele. Mõned lapsed arenevad kiiremini kui teised, pealegi võivad geograafilised piirkonnad samuti mõjutada hammaste tulekut. Üldiselt algab hammaste tulek periood 6-12 kuu vanuselt. Paljudele lastele tulevad esmalt kaks alumist keskmist hammast ning seejärel kaks ülemist esimest hammast. Siiski võib hammaste tulemine alata ka teistelt aladel, nagu näiteks külgmised lõikehambad, esimesed purihambad ning isegi molaarid.

Mis koos hammaste tulekuga kaasneb?

Hammaste tulek võib olla valus ja ebamugav. Laps võib olla ärrituv, pisarav, närviline ning tal võib olla raske magada. Kuna lapsel tekib hambumisel valu, võib ta hakata erinevalt käituma. Võimalikud sümptomid on näiteks valju nutmine ja unehäired.

Kuidas aidata oma last hammaste tulekul?

Oma lapse hammaste tuleku perioodil on palju asju, mida saate teha, et tema elu lihtsamaks teha. Kõige olulisem on pakkuda talle lootust ja mugavust. Allpool on toodud mõned soovitused, mida saate teha, et aidata oma last hammaste tulekul:

Masseeri lapse igemeid

Kõige lihtsam viis lapsele lohutuse pakkumiseks on igemete massaaž. Selleks tasub kasutada jahutatud riivitud porgandit või juba valmis olemasolevat beebi hambaharja. Pea meeles, et igemete masseerimine võib olla lapsele ebamugav, mistõttu tasub valida siiski lapsele sobivad abinõud.

Pakkuda jahutatud esemeid

Jahutatud esemete kasutamine võib aidata valu leevendada. Saate lihtsalt panna rätiku, mähise või lusika külmkappi (mitte sügavkülmikku!) ning pakkuda seda lapsele pärast või enne sööki või une ajal.

Pakkuda piisavalt vedelikke

See on oluline, sest pidev sülje vool piirab bakterite kasvu ja vähendab beebi maitse suus. Happeliseid toite ja jooke tuleks vältida, kuna need võivad lapse suu tundlikkust veelgi suurendada.

Mida teha, kui laps ei saa magada

Hammaste kasvamine võib muuta lapse ärrituvaks, muutes ta elu keeruliseks. Seetõttu peate looma rutiini ja järgima seda, et laps saaks igapäevastele tegevustele keskenduda ning mõnusalt magada. Kindlasti võiksite kaaluda ka seda, et magama jäämine võib lapsele rasket aega põhjustada, mis võib põhjustada beebi tüütut nuttu ja segada kogu pere unerütmi.

Kuidas hooldada beebi esimesi hambaid?

Hammaste tulekuga kaasneb ka vajadus neid korralikult hooldada. Siin on mõned hooldusnõuanded, mis aitavad teie lapse hambaid tervena hoida:

Pea meeles, et hammaste korralik hooldus algab enne nende tulemist.

Kasutage hambaharja, mis on konkreetne teie lapse vanusele.

Ärge kasutage hambapastat, mis sisaldab fluori. Fluor võib avaldada negatiivset mõju lapse arengule olulistele protsessidele.

Alustage regulaarset hammaste harjamist varajases eas.

Kui teete kõike õigesti, siis kui esimesed piimahambad langevad ning püsivad normid hambad kasvama hakkavad, saate oma lapse turvaliseks ja lõbusaks hambaarsti visiidiks ette valmistada.

Kokkuvõte

Hammaste tulek on oluline sündmus lapse kasvus ja arengus. See võib olla valus ja ebamugav protsess, kuid rutiini tekitamine aitab leevendada beebi stressi ja muudab protsessi lihtsamaks nii lapsele kui ka vanematele. Korraliku hooldusega saate tagada, et teie lapse hambad püsivad terved ja ilusad, aidates neil seeläbi tulevikus tugev olme tekitada.