Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt saab eelpensionile?

Kui vanalt saab eelpensionile?

Pension leidmine võib olla keeruline teema, kui sa ei tea täpselt kuidas see kõik toimib. Üks levinud küsimus on – millal ma saan alustada eelpensioni saamist? Vastus sellele küsimusel on keeruline, sest see sõltub mitmetest teguritest. Selles artiklis arutame, kuidas eelpensioni süsteem Eestis toimib ja millal on võimalik alustada eelpensioni saamist.

Eelpensioni süsteemi tutvustus

Eelpension on pensionisüsteemi osa, mis on mõeldud inimestele, kes ei ole veel jõudnud pensionieani, aga on siiski juba pensionile minemas. Selleks et saada eelpensioni, peab inimene olema juba lõpetanud oma tööelu ja oma tuleviku kindlustanud. Eelpensioni võib saada nii riiklikust pensionihüvitist kui ka tööandja poolt makstavat pensioniplekid.

Kuidas on võimalik alustada eelpensioni saamist?

Eelpensioni saamiseks ei ole kindlat vanusepiiri. Kõik sõltub sellest, kui kaua olete töötanud ja kui palju olete makseid sisse maksnud. Siiski on pensionile jäämiseks ka vanusepiirang. Tavaliselt on vanusepiirang pensionile jäämiseks 63-65-aastane, kuid see sõltub ka tööst. Mõnedel töökohtadel on pensioniiga erinev, mis võib olla alam- või üle 63-65 aasta.

Eelpensioni taotlemine

Kui olete otsustanud minna pensionile ja soovite alustada eelpensioni saamist, peate esmalt lõpetama oma tööelu. Seejärel tuleb teil sisse logida oma pensionikontole ja esitada taotlus. Eelpensioni taotlemine on lihtne protsess, kuid kõige parem on alustada sellest paari kuud enne kavandatud pensionipäeva, et kõik saaks korralikult vormistatud.

Kui palju saate eelpensioni?

Eelpensioni suurus sõltub teie tööstaažist ja sellest, kui palju olete selle aja jooksul makseid sisse maksnud. Üldjuhul arvutatakse eelpension välja selliselt: keskmise palga aluseks võetakse viimase kaheksa aasta jooksul makstud sotsiaalmaksu summa. See summa jagatakse kaheksakümne ühega. Seejärel korrutatakse saadud number oma töökogemusega.

Kokkuvõte

Eelpension on pensionisüsteemi osa, mis on mõeldud inimestele, kes ei ole veel jõudnud pensionieani, aga on siiski juba pensionile minemas. Eelpensioni saamiseks ei ole kindlat vanusepiiri, kõik sõltub tööstaažist. Kui olete otsustanud minna pensionile ja soovite alustada eelpensioni saamist, peate esmalt lõpetama oma tööelu ja seejärel esitama taotluse. Eelpensioni suurus sõltub teie tööstaažist ja sellest, kui palju olete selle aja jooksul makseid sisse maksnud. Võttes arvesse kõiki neid tegureid, on oluline planeerida oma pensioni varakult, et tagada endale mugav ja stabiilne rahaline tulevik.